PROGRESS
General Cargo
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | --- |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| AVG Wind | --- |
| MAX Wind | --- |
| MIN Temp | --- |
| MAX Temp | --- |
| Осадка | 6.4 м |
| Позиция Получена | 26 m тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Moored |
| Скорость | 5.7 Узлы |
| Курс | 348.2° |
| Район | Baltic Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 26 m тому назад |
Info
Information
The current position of PROGRESS is in Baltic Sea with coordinates 55.52463° / 20.12586° as reported on 2026-04-03 04:48 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.7 Узлы
The vessel PROGRESS (IMO: 9371828, MMSI: 246303000) is a General Cargo that was built in 2009 ( 17 лет ). It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of PROGRESS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of PROGRESS as reported by AIS is 6.4 meters
Weather
| Temperature | 4.2°C / 39.56°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 219° SW |
| Pressure | 1010.4 hPa |
| Humidity | 75.4 % |
| Cloud Coverage | 3 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-29 12:34 | |||
| 2026-03-27 12:16 | 2026-03-27 12:18 | 1 m | |
| 2026-03-18 08:52 | 2026-03-19 17:23 | 1 d | |
| 2026-03-17 09:40 | 2026-03-18 08:36 | 22 h | |
| 2026-03-06 12:20 | 2026-03-10 16:16 | 4 d | |
| 2026-02-21 22:29 | 2026-02-22 20:53 | 22 h | |
| 2026-02-17 19:39 | 2026-02-19 09:45 | 1 d | |
| 2026-02-15 09:27 | 2026-02-16 08:07 | 22 h | |
| 2026-02-01 13:52 | 2026-02-09 20:33 | 8 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 12:18 | 2026-03-29 12:34 | 493.04 морская миля | |||
| 2026-03-19 17:23 | 2026-03-27 12:16 | 1635.45 морская миля | |||
| 2026-03-18 08:36 | 2026-03-18 08:52 | 2.72 морская миля | |||
| 2026-03-10 16:16 | 2026-03-17 09:40 | 804.00 морская миля | |||
| 2026-02-22 20:53 | 2026-03-06 12:20 | 2387.41 морская миля | |||
| 2026-02-19 09:45 | 2026-02-21 22:29 | 420.88 морская миля | |||
| 2026-02-16 08:07 | 2026-02-17 19:39 | 280.19 морская миля | |||
| 2026-02-09 20:33 | 2026-02-15 09:27 | 179.55 морская миля | |||
| 2026-01-19 16:35 | 2026-02-01 13:52 | 704.01 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 04:14 | Статус изменился | Moored Default |
55.47632 / 20.00157
PLGDN
|
Скорость: 7.5 kn Курс: 268° |
| 2026-04-03 04:05 | Статус изменился | Default Moored |
55.47622 / 19.99689
PLGDN
|
Скорость: 7.5 kn Курс: 268° |
| 2026-04-03 02:19 | Статус изменился | Moored Default |
55.52802 / 20.13972
PLGDN
|
Скорость: 8.3 kn Курс: 268° |
| 2026-04-03 01:42 | Статус изменился | Default Moored |
55.47633 / 19.99395
PLGDN
|
Скорость: 7.4 kn Курс: 355.3° |
| 2026-04-03 00:06 | Изменение морского района | Russian part of the Baltic Sea Polish part of the Baltic Sea |
55.47403 / 19.66950
Baltic Sea
|
Скорость: 10.2 kn Курс: 261.9° |
| 2026-04-03 00:06 | В покрытии |
55.47403 / 19.66950
Baltic Sea
|
Скорость: 10.2 kn Курс: 261.9° |
|
| 2026-04-02 21:26 | Статус изменился | Default Moored |
54.40671 / 18.65468
[PL] GDANSK
|
Скорость: Курс: 65° |
| 2026-04-02 21:22 | Вне покрытия |
54.40672 / 18.65468
Baltic Sea
[PL] GDANSK
|
Скорость: Курс: 338.3° |
|
| 2026-04-02 19:32 | Пункт назначения изменился | PLGDN FRMRS |
54.40681 / 18.65463
[PL] GDANSK
|
Скорость: Курс: 65° |
| 2026-04-02 19:26 | ETA изменился | 2027/03/28 19:00 2026/03/05 14:00 |
54.40683 / 18.65466
[PL] GDANSK
|
Скорость: Курс: 65° |