OPTIMA
General Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 12 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1800.29 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 8.8 Узлы |
| MAX Speed | 12.8 Узлы |
| AVG Wind | 13.4 knots |
| MAX Wind | 31 knots |
| MIN Temp | 4.3°C / 39.74°F |
| MAX Temp | 17.5°C / 63.5°F |
| Осадка | 8.4 м |
| Позиция Получена | 3 d тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 10.9 Узлы |
| Курс | 87.2° |
| Район | North Atlantic Ocean |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 3 d тому назад |
Info
Information
The current position of OPTIMA is in North Atlantic Ocean with coordinates 52.51066° / -10.15926° as reported on 2026-03-31 04:45 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.9 Узлы
The vessel OPTIMA (IMO: 9210244, MMSI: 305162000) is a General Cargo that was built in 2000 ( 26 лет ). It's sailing under the flag of [AG] Antigua Barbuda.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of OPTIMA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of OPTIMA as reported by AIS is 8.4 meters
Weather
| Temperature | 10.5°C / 50.9°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 231° SW |
| Pressure | 1005.1 hPa |
| Humidity | 94.7 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-19 20:33 | 2026-03-21 17:25 | 1 d | |
| 2026-03-03 08:25 | 2026-03-03 11:08 | 2 h | |
| 2026-02-23 20:25 | 2026-02-26 03:03 | 2 d | |
| 2026-02-17 16:40 | 2026-02-17 16:42 | 2 m | |
| 2026-02-06 17:17 | 2026-02-08 07:52 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 6 | ||
| 4 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-03 11:08 | 2026-03-19 20:33 | 2110.70 морская миля | |||
| 2026-02-26 03:03 | 2026-03-03 08:25 | 824.20 морская миля | |||
| 2026-02-17 16:42 | 2026-02-23 20:25 | 1137.54 морская миля | |||
| 2026-02-08 07:52 | 2026-02-17 16:40 | 1927.02 морская миля | |||
| 2026-01-28 18:30 | 2026-02-06 17:17 | 272.90 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 19:35 | Окончание движения | --- |
52.59903 / -9.55219
ESCAS
|
Скорость: 0.2 kn Курс: 157° |
| 2026-03-31 07:23 | Окончание движения | --- |
52.59899 / -9.55403
ESCAS
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 124° |
| 2026-03-31 04:51 | Статус изменился | Default Under way using engine |
52.51228 / -10.12714
ESCAS
|
Скорость: 10.9 kn Курс: 87.2° |
| 2026-03-31 04:45 | Статус изменился | Under way using engine Default |
52.51066 / -10.15926
ESCAS
|
Скорость: 11.6 kn Курс: 99° |
| 2026-03-31 04:45 | Вне покрытия |
52.51066 / -10.15926
North Atlantic Ocean
|
Скорость: 10.9 kn Курс: 87.2° |
|
| 2026-03-31 04:40 | В покрытии |
52.51066 / -10.15926
North Atlantic Ocean
|
Скорость: 10.9 kn Курс: 87.2° |
|
| 2026-03-31 00:03 | Статус изменился | Default Under way using engine |
51.80689 / -10.93355
ESCAS
|
Скорость: 10.8 kn Курс: 342.7° |
| 2026-03-30 23:59 | Вне покрытия |
51.79382 / -10.93051
North Atlantic Ocean
|
Скорость: 10.8 kn Курс: 342.7° |
|
| 2026-03-30 23:49 | Статус изменился | Under way using engine Default |
51.76527 / -10.92455
ESCAS
|
Скорость: 10.2 kn Курс: 0° |
| 2026-03-30 23:12 | Статус изменился | Default Under way using engine |
51.66453 / -10.87991
ESCAS
|
Скорость: 10.4 kn Курс: 349.7° |