VENDETTA
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2.35 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| AVG Wind | 5.8 knots |
| MAX Wind | 8.7 knots |
| MIN Temp | 6.8°C / 44.24°F |
| MAX Temp | 12.1°C / 53.78°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | 9 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | 0.1 Knots |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 9 m ago |
Info
info
Information
The current position of VENDETTA is in North Sea with coordinates 51.22431° / 4.54694° as reported on 2026-04-02 14:54 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots
The vessel VENDETTA (MMSI: 205567590) is a Cargo It's sailing under the flag of [BE] Belgium.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of VENDETTA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 9.1°C / 48.38°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 330° NNW |
| Pressure | 1017.7 hPa |
| Humidity | 69.8 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 16:50 | 2026-03-31 18:30 | 1 h | |
| 2026-03-30 12:08 | 2026-03-31 12:02 | 23 h | |
| 2026-03-26 21:30 | 2026-03-29 12:24 | 2 d | |
| 2026-03-26 18:04 | 2026-03-26 19:54 | 1 h | |
| 2026-03-26 10:46 | 2026-03-26 12:32 | 1 h | |
| 2026-03-15 16:42 | 2026-03-19 12:36 | 3 d | |
| 2026-03-10 15:48 | 2026-03-11 09:53 | 18 h | |
| 2026-03-10 13:22 | 2026-03-10 14:50 | 1 h | |
| 2026-03-10 09:24 | 2026-03-10 11:26 | 2 h | |
| 2026-03-07 20:31 | 2026-03-10 07:10 | 2 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 55 | ||
| 29 | ||
| 18 | ||
| 10 | ||
| 9 | ||
| 9 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 12:02 | 2026-03-31 16:50 | 32.81 nm | |||
| 2026-03-29 12:24 | 2026-03-30 12:08 | 24.25 nm | |||
| 2026-03-26 19:54 | 2026-03-26 21:30 | 4.35 nm | |||
| 2026-03-26 12:32 | 2026-03-26 18:04 | 36.48 nm | |||
| 2026-03-19 12:36 | 2026-03-26 10:46 | 46.23 nm | |||
| 2026-03-11 09:53 | 2026-03-15 16:42 | 42.55 nm | |||
| 2026-03-10 14:50 | 2026-03-10 15:48 | 8.15 nm | |||
| 2026-03-10 11:26 | 2026-03-10 13:22 | 13.11 nm | |||
| 2026-03-10 07:10 | 2026-03-10 09:24 | 9.74 nm | |||
| 2026-03-07 13:47 | 2026-03-07 20:31 | 43.86 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 15:56 | IN Coverage |
51.22434 / 4.54697
North Sea
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-01 14:20 | OUT of Coverage |
51.22433 / 4.54698
North Sea
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-01 06:43 | IN Coverage |
51.22434 / 4.54689
North Sea
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-01 05:13 | OUT of Coverage |
51.22436 / 4.54689
North Sea
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-01 05:01 | IN Coverage |
51.22435 / 4.54691
North Sea
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-01 01:31 | OUT of Coverage |
51.22436 / 4.54695
North Sea
|
Speed: 0.4 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-01 01:31 | IN Coverage |
51.22436 / 4.54695
North Sea
|
Speed: 0.4 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-31 23:01 | OUT of Coverage |
51.22435 / 4.54693
North Sea
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-31 21:31 | IN Coverage |
51.22434 / 4.54692
North Sea
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-31 20:19 | OUT of Coverage |
51.22435 / 4.54697
North Sea
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |