PLUTO
Container Ship
Current Trip
| Time Travelled | 4 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 981.82 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 8.6 Knots |
| MAX Speed | 10.2 Knots |
| AVG Wind | 8.4 knots |
| MAX Wind | 20 knots |
| MIN Temp | 23.2°C / 73.76°F |
| MAX Temp | 29.9°C / 85.82°F |
| Draught | 7 m |
| Position Received | 2026-01-10 09:07 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.3 Knots |
| Course | 46.3° |
| Area | Persian Gulf |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2026-01-10 09:07 |
Info
Information
The current position of PLUTO is in Persian Gulf with coordinates 26.09951° / 55.77001° as reported on 2026-01-10 09:07 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.3 Knots
The vessel PLUTO (IMO: 9130444, MMSI: 341274000) is a Container Ship that was built in 1996 ( 30 years old ). It's sailing under the flag of [KN] St Kitts Nevis.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of PLUTO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of PLUTO as reported by AIS is 7 meters
Weather
| Temperature | 23.5°C / 74.3°F |
|---|---|
| Wind Speed | 17 knots |
| Direction | 272° W |
| Pressure | 1011.2 hPa |
| Humidity | 72.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-28 19:42 | 2026-03-29 11:07 | 15 h | |
| 2026-03-25 11:43 | 2026-03-26 05:11 | 17 h | |
| 2026-03-17 11:43 | 2026-03-20 06:04 | 2 d | |
| 2026-03-12 04:26 | 2026-03-13 01:27 | 21 h | |
| 2026-03-01 12:37 | 2026-03-02 05:47 | 17 h | |
| 2026-02-04 01:35 | 2026-02-07 03:03 | 3 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 36 | ||
| 16 | ||
| 11 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-26 05:11 | 2026-03-28 19:42 | 61.90 nm | |||
| 2026-03-20 06:04 | 2026-03-25 11:43 | 979.64 nm | |||
| 2026-03-13 01:27 | 2026-03-17 11:43 | 1037.26 nm | |||
| 2026-03-02 05:47 | 2026-03-12 04:26 | 70.10 nm | |||
| 2026-02-07 03:03 | 2026-03-01 12:37 | 2113.05 nm | |||
| 2026-01-30 07:21 | 2026-02-04 01:35 | 1021.64 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-29 05:37 | PORT DEPARTURE |
|
18.94354 / 72.93050
INNSA
|
Speed: 6.9 kn Course: 230° |
| 2026-03-29 05:29 | START Moving |
18.95302 / 72.94325
[IN] NHAVA SHEVA
|
Speed: 5 kn Course: 222° |
|
| 2026-03-28 14:33 | STOP Moving |
18.95702 / 72.94725
[IN] NHAVA SHEVA
|
Speed: Course: -1° |
|
| 2026-03-28 14:12 | PORT ARRIVAL |
|
18.95702 / 72.94725
[IN] NHAVA SHEVA
|
Speed: 4.8 kn Course: -1° |
| 2026-03-28 11:33 | START Moving | --- |
18.77220 / 72.65105
INNSA
|
Speed: 5 kn Course: 65° |
| 2026-03-26 02:25 | STOP Moving | --- |
18.77423 / 72.64482
INNSA
|
Speed: 0.2 kn Course: -1° |
| 2026-03-25 23:41 | PORT DEPARTURE |
|
18.94765 / 72.93550
INNSA
|
Speed: 7.4 kn Course: -1° |
| 2026-03-25 23:37 | START Moving |
18.95428 / 72.94276
[IN] NHAVA SHEVA
|
Speed: 7.4 kn Course: -1° |
|
| 2026-03-25 06:41 | STOP Moving |
18.95689 / 72.94719
[IN] NHAVA SHEVA
|
Speed: Course: -1° |
|
| 2026-03-25 06:13 | PORT ARRIVAL |
|
18.95750 / 72.94526
[IN] NHAVA SHEVA
|
Speed: 2.4 kn Course: 64° |