LUCCA
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 6 h, 4 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 49.31 nm |
| AVG Speed | 9.2 Knots |
| MAX Speed | 12.1 Knots |
| Draught | 0 m |
| AVG Wind | 12 knots |
| MAX Wind | 15 knots |
| MIN Temp | 7.7°C / 45.86°F |
| MAX Temp | 10.9°C / 51.62°F |
| Position Received | 1 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 9.9 Knots |
| Course | 119° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 m ago |
Info
Information
The current position of LUCCA is in North Sea with coordinates 51.29214° / 4.30987° as reported on 2026-04-02 14:41 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.9 Knots and is currently inside the port of ANTWERP.
The vessel LUCCA (MMSI: 244660144) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LUCCA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 9.3°C / 48.74°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 332° NNW |
| Pressure | 1018 hPa |
| Humidity | 65.5 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 14:13 | |||
| 2026-04-02 04:46 | 2026-04-02 08:09 | 3 h | |
| 2026-04-01 07:29 | 2026-04-01 08:05 | 36 m | |
| 2026-03-27 21:05 | 2026-03-27 21:25 | 19 m | |
| 2026-03-27 08:08 | 2026-03-27 11:21 | 3 h | |
| 2026-03-26 19:56 | 2026-03-27 05:54 | 9 h | |
| 2026-03-26 14:07 | 2026-03-26 18:45 | 4 h | |
| 2026-03-26 09:38 | 2026-03-26 10:57 | 1 h | |
| 2026-03-25 14:25 | 2026-03-25 16:17 | 1 h | |
| 2026-03-24 17:42 | 2026-03-25 05:21 | 11 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 10:09 | 2026-04-02 16:13 | 49.31 nm | |||
| 2026-04-01 10:05 | 2026-04-02 06:46 | 44.42 nm | |||
| 2026-03-27 22:25 | 2026-04-01 09:29 | 114.11 nm | |||
| 2026-03-27 12:21 | 2026-03-27 22:05 | 44.07 nm | |||
| 2026-03-27 06:54 | 2026-03-27 09:08 | 16.79 nm | |||
| 2026-03-26 19:45 | 2026-03-26 20:56 | 10.61 nm | |||
| 2026-03-26 11:57 | 2026-03-26 15:07 | 23.56 nm | |||
| 2026-03-25 17:17 | 2026-03-26 10:38 | 15.94 nm | |||
| 2026-03-25 06:21 | 2026-03-25 15:25 | 59.69 nm | |||
| 2026-03-23 17:57 | 2026-03-24 18:42 | 70.60 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 14:13 | PORT ARRIVAL |
|
51.34703 / 4.25993
[BE] ANTWERP
|
Speed: 8.2 kn Course: 123.8° |
| 2026-04-02 14:07 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.35325 / 4.23764
BRUG ZUTENDAAL
|
Speed: 10.1 kn Course: 125° |
| 2026-04-02 13:45 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.38616 / 4.17910
BRUG ZUTENDAAL
|
Speed: 10.9 kn Course: 56.3° |
| 2026-04-02 11:33 | START Moving | --- |
51.38100 / 3.77430
BRUG ZUTENDAAL
|
Speed: 3.1 kn Course: 81° |
| 2026-04-02 11:28 | Status Changed | Under way using engine Moored |
51.38210 / 3.77144
BRUG ZUTENDAAL
|
Speed: Course: 298° |
| 2026-04-02 10:56 | Status Changed | Moored Under way using engine |
51.38225 / 3.77092
BRUG ZUTENDAAL
|
Speed: Course: 300° |
| 2026-04-02 10:37 | STOP Moving | --- |
51.38249 / 3.77101
BRUG ZUTENDAAL
|
Speed: 0.1 kn Course: 308° |
| 2026-04-02 08:13 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.38846 / 4.20335
BRUG ZUTENDAAL
|
Speed: 11.4 kn Course: 326° |
| 2026-04-02 08:10 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.37914 / 4.21412
BRUG ZUTENDAAL
|
Speed: 11 kn Course: 305° |
| 2026-04-02 08:09 | PORT DEPARTURE |
|
51.37914 / 4.21412
BRUG ZUTENDAAL
|
Speed: 11 kn Course: 305° |