OCEAN BLUE WHALE
Passenger
Current Trip
| Time Travelled | 12 h, 17 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 1 h, 18 mins |
| Distance Travelled | 240.61 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 19.4 Узлы |
| MAX Speed | 21 Узлы |
| AVG Wind | 11.7 knots |
| MAX Wind | 16 knots |
| MIN Temp | 9.7°C / 49.46°F |
| MAX Temp | 14.7°C / 58.46°F |
| Осадка | 6.8 м |
| Позиция Получена | 2026-02-13 06:40 |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Moored |
| Скорость | |
| Курс | 331° |
| Район | Yellow Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 2026-02-13 06:40 |
Info
Information
The current position of OCEAN BLUE WHALE is in Yellow Sea with coordinates 36.94971° / 126.84727° as reported on 2026-02-13 06:40 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Узлы and is heading at the port of PYEONGTAEK. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-22 00:11 LT
The vessel OCEAN BLUE WHALE (IMO: 9790139, MMSI: 636017754) is a Passenger It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of OCEAN BLUE WHALE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of OCEAN BLUE WHALE as reported by AIS is 6.8 meters
Weather
| Temperature | 10.2°C / 50.36°F |
|---|---|
| Wind Speed | 1 knots |
| Direction | 144° SE |
| Pressure | 1016.3 hPa |
| Humidity | 72.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-21 00:32 | 2026-04-21 10:36 | 10 h | |
| 2026-04-20 00:34 | 2026-04-20 09:52 | 9 h | |
| 2026-04-18 00:44 | 2026-04-19 11:12 | 1 d | |
| 2026-04-17 01:01 | 2026-04-17 10:47 | 9 h | |
| 2026-04-16 00:40 | 2026-04-16 11:32 | 10 h | |
| 2026-04-15 00:22 | 2026-04-15 11:06 | 10 h | |
| 2026-04-14 01:20 | 2026-04-14 10:52 | 9 h | |
| 2026-04-13 00:19 | 2026-04-13 12:22 | 12 h | |
| 2026-04-11 00:48 | 2026-04-12 10:56 | 1 d | |
| 2026-04-10 00:27 | 2026-04-10 10:21 | 9 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 153 | ||
| 153 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 18:52 | 2026-04-21 08:32 | 253.70 морская миля | |||
| 2026-04-19 19:12 | 2026-04-20 09:34 | 265.73 морская миля | |||
| 2026-04-17 19:47 | 2026-04-18 08:44 | 264.20 морская миля | |||
| 2026-04-16 19:32 | 2026-04-17 10:01 | 266.26 морская миля | |||
| 2026-04-15 20:06 | 2026-04-16 08:40 | 267.32 морская миля | |||
| 2026-04-14 18:52 | 2026-04-15 09:22 | 266.10 морская миля | |||
| 2026-04-13 21:22 | 2026-04-14 09:20 | 266.32 морская миля | |||
| 2026-04-12 18:56 | 2026-04-13 09:19 | 265.91 морская миля | |||
| 2026-04-10 19:21 | 2026-04-11 08:48 | 265.73 морская миля | |||
| 2026-04-09 18:24 | 2026-04-10 09:27 | 266.64 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-21 10:36 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
37.58553 / 121.44044
PYONGTAEK KR
|
Скорость: 16.7 kn Курс: 89° |
| 2026-04-21 10:28 | Начало движения |
37.57997 / 121.39523
[CN] YANTAI
|
Скорость: 14.7 kn Курс: 82° |
|
| 2026-04-21 00:56 | Окончание движения |
37.57733 / 121.38000
[CN] YANTAI
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 89° |
|
| 2026-04-21 00:32 | Порт |
|
37.57922 / 121.42251
[CN] YANTAI
|
Скорость: 18.3 kn Курс: 232° |
| 2026-04-20 09:52 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
37.13525 / 126.50815
PYONGTAEK KR
|
Скорость: 8.4 kn Курс: 145° |
| 2026-04-20 08:03 | Начало движения |
36.99235 / 126.74950
[KR] PYEONGTAEK
|
Скорость: 15.6 kn Курс: 101° |
|
| 2026-04-20 01:27 | Окончание движения |
36.94833 / 126.84666
[KR] PYEONGTAEK
|
Скорость: Курс: -1° |
|
| 2026-04-20 00:34 | Порт |
|
37.00345 / 126.71094
[KR] PYEONGTAEK
|
Скорость: 18.3 kn Курс: 148° |
| 2026-04-19 11:12 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
37.58493 / 121.44235
PYONGTAEK KR
|
Скорость: 13.8 kn Курс: 83° |
| 2026-04-19 11:04 | Начало движения |
37.57962 / 121.40378
[CN] YANTAI
|
Скорость: 15.3 kn Курс: 98° |