OCEAN BLUE WHALE
Passenger
Current Trip
| Time Travelled | 11 h, 41 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 1 h, 54 mins |
| Distance Travelled | 228.40 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 19.4 Knots |
| MAX Speed | 21 Knots |
| AVG Wind | 12 knots |
| MAX Wind | 16 knots |
| MIN Temp | 9.7°C / 49.46°F |
| MAX Temp | 14.7°C / 58.46°F |
| Dybgang | 6.8 m |
| Position Modtaget | 2026-02-13 06:40 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Fart | |
| Kurs | 331° |
| Område | Yellow Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 2026-02-13 06:40 |
Info
Information
The current position of OCEAN BLUE WHALE is in Yellow Sea with coordinates 36.94971° / 126.84727° as reported on 2026-02-13 06:40 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is heading at the port of PYEONGTAEK. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-22 00:11 LT
The vessel OCEAN BLUE WHALE (IMO: 9790139, MMSI: 636017754) is a Passenger It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of OCEAN BLUE WHALE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of OCEAN BLUE WHALE as reported by AIS is 6.8 meters
Weather
| Temperature | 9.8°C / 49.64°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 205° SSW |
| Pressure | 1016.4 hPa |
| Humidity | 77 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-21 00:32 | 2026-04-21 10:36 | 10 h | |
| 2026-04-20 00:34 | 2026-04-20 09:52 | 9 h | |
| 2026-04-18 00:44 | 2026-04-19 11:12 | 1 d | |
| 2026-04-17 01:01 | 2026-04-17 10:47 | 9 h | |
| 2026-04-16 00:40 | 2026-04-16 11:32 | 10 h | |
| 2026-04-15 00:22 | 2026-04-15 11:06 | 10 h | |
| 2026-04-14 01:20 | 2026-04-14 10:52 | 9 h | |
| 2026-04-13 00:19 | 2026-04-13 12:22 | 12 h | |
| 2026-04-11 00:48 | 2026-04-12 10:56 | 1 d | |
| 2026-04-10 00:27 | 2026-04-10 10:21 | 9 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 153 | ||
| 153 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 18:52 | 2026-04-21 08:32 | 253.70 nm | |||
| 2026-04-19 19:12 | 2026-04-20 09:34 | 265.73 nm | |||
| 2026-04-17 19:47 | 2026-04-18 08:44 | 264.20 nm | |||
| 2026-04-16 19:32 | 2026-04-17 10:01 | 266.26 nm | |||
| 2026-04-15 20:06 | 2026-04-16 08:40 | 267.32 nm | |||
| 2026-04-14 18:52 | 2026-04-15 09:22 | 266.10 nm | |||
| 2026-04-13 21:22 | 2026-04-14 09:20 | 266.32 nm | |||
| 2026-04-12 18:56 | 2026-04-13 09:19 | 265.91 nm | |||
| 2026-04-10 19:21 | 2026-04-11 08:48 | 265.73 nm | |||
| 2026-04-09 18:24 | 2026-04-10 09:27 | 266.64 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-21 10:36 | Afsejlet fra sidste havn |
|
37.58553 / 121.44044
PYONGTAEK KR
|
Fart: 16.7 kn Kurs: 89° |
| 2026-04-21 10:28 | START Sejllads |
37.57997 / 121.39523
[CN] YANTAI
|
Fart: 14.7 kn Kurs: 82° |
|
| 2026-04-21 00:56 | STOP Sejllads |
37.57733 / 121.38000
[CN] YANTAI
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 89° |
|
| 2026-04-21 00:32 | Skibe i havn |
|
37.57922 / 121.42251
[CN] YANTAI
|
Fart: 18.3 kn Kurs: 232° |
| 2026-04-20 09:52 | Afsejlet fra sidste havn |
|
37.13525 / 126.50815
PYONGTAEK KR
|
Fart: 8.4 kn Kurs: 145° |
| 2026-04-20 08:03 | START Sejllads |
36.99235 / 126.74950
[KR] PYEONGTAEK
|
Fart: 15.6 kn Kurs: 101° |
|
| 2026-04-20 01:27 | STOP Sejllads |
36.94833 / 126.84666
[KR] PYEONGTAEK
|
Fart: Kurs: -1° |
|
| 2026-04-20 00:34 | Skibe i havn |
|
37.00345 / 126.71094
[KR] PYEONGTAEK
|
Fart: 18.3 kn Kurs: 148° |
| 2026-04-19 11:12 | Afsejlet fra sidste havn |
|
37.58493 / 121.44235
PYONGTAEK KR
|
Fart: 13.8 kn Kurs: 83° |
| 2026-04-19 11:04 | START Sejllads |
37.57962 / 121.40378
[CN] YANTAI
|
Fart: 15.3 kn Kurs: 98° |