FRIENDSHIP
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 5 h, 11 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 27.43 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.3 Узлы |
| MAX Speed | 8.6 Узлы |
| AVG Wind | 9.1 knots |
| MAX Wind | 11 knots |
| MIN Temp | 4.7°C / 40.46°F |
| MAX Temp | 9°C / 48.2°F |
| Осадка | 2 м |
| Позиция Получена | Сейчас |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | |
| Курс | --- |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | Сейчас |
Info
Information
The current position of FRIENDSHIP is in North Sea with coordinates 51.68700° / 4.40181° as reported on 2026-04-23 03:49 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Узлы
The vessel FRIENDSHIP (MMSI: 244650467) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FRIENDSHIP is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FRIENDSHIP as reported by AIS is 2 meters
Weather
| Temperature | 4.8°C / 40.64°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 56° NE |
| Pressure | 1029.5 hPa |
| Humidity | 75.4 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-22 22:10 | 2026-04-22 22:39 | 29 m | |
| 2026-04-21 18:13 | 2026-04-22 18:50 | 1 d | |
| 2026-04-20 01:50 | 2026-04-21 14:30 | 1 d | |
| 2026-04-18 13:01 | 2026-04-19 20:19 | 1 d | |
| 2026-04-11 08:17 | 2026-04-18 12:17 | 7 d | |
| 2026-04-10 10:14 | 2026-04-11 05:31 | 19 h | |
| 2026-04-10 07:56 | 2026-04-10 08:25 | 28 m | |
| 2026-04-08 16:32 | 2026-04-10 01:39 | 1 d | |
| 2026-04-08 13:08 | 2026-04-08 13:49 | 40 m | |
| 2026-04-06 14:56 | 2026-04-07 17:57 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 168 | ||
| 152 | ||
| 87 | ||
| 78 | ||
| 25 | ||
| 16 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-22 20:50 | 2026-04-23 00:10 | 18.40 морская миля | |||
| 2026-04-21 16:30 | 2026-04-21 20:13 | 29.09 морская миля | |||
| 2026-04-19 22:19 | 2026-04-20 03:50 | 36.02 морская миля | |||
| 2026-04-18 14:17 | 2026-04-18 15:01 | 5.55 морская миля | |||
| 2026-04-11 07:31 | 2026-04-11 10:17 | 13.35 морская миля | |||
| 2026-04-10 10:25 | 2026-04-10 12:14 | 17.62 морская миля | |||
| 2026-04-10 03:39 | 2026-04-10 09:56 | 38.05 морская миля | |||
| 2026-04-08 15:49 | 2026-04-08 18:32 | 17.95 морская миля | |||
| 2026-04-07 19:57 | 2026-04-08 15:08 | 67.28 морская миля | |||
| 2026-04-04 14:58 | 2026-04-06 16:56 | 74.92 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-23 03:26 | Окончание движения | --- |
51.68699 / 4.40181
UERPORT
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 511° |
| 2026-04-23 01:55 | Начало движения | --- |
51.66122 / 4.16568
UERPORT
|
Скорость: 5.1 kn Курс: 85.1° |
| 2026-04-23 01:37 | Статус изменился | Under way using engine Default |
51.66105 / 4.15977
UERPORT
|
Скорость: Курс: -1° |
| 2026-04-23 01:24 | Статус изменился | Default Under way using engine |
51.66105 / 4.15975
UERPORT
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-04-23 01:12 | Статус изменился | Under way using engine Default |
51.66105 / 4.15974
UERPORT
|
Скорость: 0.6 kn Курс: -1° |
| 2026-04-23 01:12 | Окончание движения | --- |
51.66105 / 4.15974
UERPORT
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 511° |
| 2026-04-23 01:08 | Статус изменился | Default Under way using engine |
51.66104 / 4.15923
UERPORT
|
Скорость: 1.7 kn Курс: 511° |
| 2026-04-22 22:39 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
51.46966 / 4.00622
UERPORT
|
Скорость: 7.3 kn Курс: 353.4° |
| 2026-04-22 22:32 | Начало движения |
51.45626 / 4.00946
[NL] HANSWEERT
|
Скорость: 3.2 kn Курс: 348.1° |
|
| 2026-04-22 22:11 | Окончание движения |
51.45440 / 4.01020
[NL] HANSWEERT
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 511° |