FRIENDSHIP
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 45.61 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.2 Knots |
| MAX Speed | 6.2 Knots |
| AVG Wind | 7.6 knots |
| MAX Wind | 12 knots |
| MIN Temp | 5.1°C / 41.18°F |
| MAX Temp | 11.4°C / 52.52°F |
| Dybgang | 2 m |
| Position Modtaget | 1 d siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 5.8 Knots |
| Kurs | 106.6° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 1 d siden |
Info
Information
The current position of FRIENDSHIP is in North Sea with coordinates 51.19772° / 4.63007° as reported on 2026-05-13 01:08 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.8 Knots
The vessel FRIENDSHIP (MMSI: 244650467) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FRIENDSHIP is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FRIENDSHIP as reported by AIS is 2 meters
Weather
| Temperature | 4.8°C / 40.64°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 232° SW |
| Pressure | 998.7 hPa |
| Humidity | 97.7 % |
| Cloud Coverage | 98 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-12 21:11 | 2026-05-12 23:23 | 2 h | |
| 2026-05-11 22:44 | 2026-05-12 06:41 | 7 h | |
| 2026-05-08 17:21 | 2026-05-11 14:11 | 2 d | |
| 2026-05-08 09:06 | 2026-05-08 14:10 | 5 h | |
| 2026-05-08 07:05 | 2026-05-08 07:27 | 21 m | |
| 2026-05-07 00:46 | 2026-05-07 20:23 | 19 h | |
| 2026-05-06 21:20 | 2026-05-07 00:39 | 3 h | |
| 2026-05-06 17:37 | 2026-05-06 19:33 | 1 h | |
| 2026-05-06 17:00 | 2026-05-06 17:05 | 5 m | |
| 2026-05-06 04:35 | 2026-05-06 05:12 | 37 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 164 | ||
| 152 | ||
| 85 | ||
| 70 | ||
| 24 | ||
| 14 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 08:41 | 2026-05-12 23:11 | 65.17 nm | |||
| 2026-05-11 16:11 | 2026-05-12 00:44 | 61.35 nm | |||
| 2026-05-08 16:10 | 2026-05-08 19:21 | 31.41 nm | |||
| 2026-05-08 09:27 | 2026-05-08 11:06 | 17.60 nm | |||
| 2026-05-07 22:23 | 2026-05-08 09:05 | 66.72 nm | |||
| 2026-05-07 02:39 | 2026-05-07 02:46 | 1.61 nm | |||
| 2026-05-06 21:33 | 2026-05-06 23:20 | 15.27 nm | |||
| 2026-05-06 19:05 | 2026-05-06 19:37 | 4.49 nm | |||
| 2026-05-06 07:12 | 2026-05-06 19:00 | 54.40 nm | |||
| 2026-05-06 04:37 | 2026-05-06 06:35 | 18.34 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 10:11 | STOP Sejllads | --- |
50.92664 / 5.51403
UERPORT
|
Fart: 0.1 kn Kurs: -1° |
| 2026-05-13 09:55 | START Sejllads | --- |
50.93507 / 5.49801
UERPORT
|
Fart: 4.7 kn Kurs: -1° |
| 2026-05-13 09:31 | STOP Sejllads | --- |
50.93523 / 5.49147
UERPORT
|
Fart: 0.2 kn Kurs: -1° |
| 2026-05-13 09:03 | START Sejllads | --- |
50.93754 / 5.44097
UERPORT
|
Fart: 5.4 kn Kurs: 95° |
| 2026-05-13 08:43 | STOP Sejllads | --- |
50.93792 / 5.43185
UERPORT
|
Fart: Kurs: -1° |
| 2026-05-13 08:11 | START Sejllads | --- |
50.94020 / 5.37710
UERPORT
|
Fart: 5.1 kn Kurs: 85° |
| 2026-05-13 07:51 | STOP Sejllads | --- |
50.94027 / 5.36857
UERPORT
|
Fart: Kurs: -1° |
| 2026-05-13 03:11 | START Sejllads | --- |
51.15759 / 4.86426
UERPORT
|
Fart: 4.8 kn Kurs: -1° |
| 2026-05-13 02:55 | STOP Sejllads | --- |
51.15876 / 4.85994
UERPORT
|
Fart: Kurs: -1° |
| 2026-05-13 01:08 | Udenfor Dækning |
51.19772 / 4.63007
North Sea
|
Fart: 5.8 kn Kurs: 106.6° |