UNO
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 5 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 191.33 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5 Knots |
| MAX Speed | 6.5 Knots |
| AVG Wind | 6.2 knots |
| MAX Wind | 12.5 knots |
| MIN Temp | 2.4°C / 36.32°F |
| MAX Temp | 10.9°C / 51.62°F |
| Draught | 3.5 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 4.6 Knots |
| Course | 188.7° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of UNO is in North Sea with coordinates 49.10850° / 8.36214° as reported on 2026-04-01 09:07 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 4.6 Knots
The vessel UNO (MMSI: 218032850) is a Cargo It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of UNO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of UNO as reported by AIS is 3.5 meters
Weather
| Temperature | 7.5°C / 45.5°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 58° ENE |
| Pressure | 1025 hPa |
| Humidity | 71.6 % |
| Cloud Coverage | 51 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-28 20:44 | 2026-03-29 07:15 | 9 h | |
| 2026-03-27 20:41 | 2026-03-28 07:24 | 10 h | |
| 2026-03-27 14:40 | 2026-03-27 15:19 | 39 m | |
| 2026-03-27 14:14 | 2026-03-27 14:38 | 23 m | |
| 2026-03-26 07:22 | 2026-03-27 12:20 | 1 d | |
| 2026-03-25 11:07 | 2026-03-26 06:54 | 19 h | |
| 2026-03-24 15:29 | 2026-03-25 10:28 | 18 h | |
| 2026-03-23 16:28 | 2026-03-23 22:30 | 6 h | |
| 2026-03-21 22:26 | 2026-03-22 14:44 | 16 h | |
| 2026-03-20 15:19 | 2026-03-20 15:47 | 27 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 15 | ||
| 13 | ||
| 9 | ||
| 8 | ||
| 8 | ||
| 7 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 07:24 | 2026-03-28 20:44 | 67.25 nm | |||
| 2026-03-27 15:19 | 2026-03-27 20:41 | 33.13 nm | |||
| 2026-03-27 14:38 | 2026-03-27 14:40 | 0.07 nm | |||
| 2026-03-27 12:20 | 2026-03-27 14:14 | 12.90 nm | |||
| 2026-03-26 06:54 | 2026-03-26 07:22 | 1.87 nm | |||
| 2026-03-25 10:28 | 2026-03-25 11:07 | 3.05 nm | |||
| 2026-03-23 22:30 | 2026-03-24 15:29 | 50.79 nm | |||
| 2026-03-22 14:44 | 2026-03-23 16:28 | 21.01 nm | |||
| 2026-03-20 15:47 | 2026-03-21 22:26 | 154.21 nm | |||
| 2026-03-08 09:37 | 2026-03-20 15:19 | 337.84 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 09:07 | OUT of Coverage |
49.10850 / 8.36214
North Sea
|
Speed: 4.6 kn Course: 188.7° |
|
| 2026-04-01 07:24 | IN Coverage |
49.22751 / 8.38515
North Sea
|
Speed: 4.7 kn Course: 193° |
|
| 2026-04-01 05:13 | OUT of Coverage |
49.34206 / 8.47441
North Sea
|
Speed: 5.4 kn Course: 230.8° |
|
| 2026-04-01 03:35 | IN Coverage |
49.45100 / 8.44142
North Sea
|
Speed: 5.4 kn Course: 158.5° |
|
| 2026-03-31 13:38 | OUT of Coverage |
49.65938 / 8.36946
North Sea
|
Speed: 5 kn Course: 159° |
|
| 2026-03-31 13:37 | IN Coverage |
49.65981 / 8.36919
North Sea
|
Speed: 5 kn Course: 157.5° |
|
| 2026-03-31 12:08 | OUT of Coverage |
49.73615 / 8.45040
North Sea
|
Speed: 5.1 kn Course: 201° |
|
| 2026-03-31 05:16 | Status Changed | Under way using engine Moored |
49.97277 / 7.94424
STLAURENSHAVEN
|
Speed: 4.8 kn Course: 83.6° |
| 2026-03-31 05:08 | START Moving | --- |
49.97160 / 7.92683
STLAURENSHAVEN
|
Speed: 4.4 kn Course: 96.4° |
| 2026-03-30 17:46 | Status Changed | Moored Under way using engine |
49.97149 / 7.92243
STLAURENSHAVEN
|
Speed: Course: 511° |