TITAN
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 3 h, 40 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 22.87 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.2 Knots |
| MAX Speed | 11.4 Knots |
| AVG Wind | 12.3 knots |
| MAX Wind | 13 knots |
| MIN Temp | 7.7°C / 45.86°F |
| MAX Temp | 9.6°C / 49.28°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | 1 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | 6.6 Knots |
| Course | 32.8° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 m ago |
Info
info
Information
The current position of TITAN is in North Sea with coordinates 51.67899° / 4.38987° as reported on 2026-04-02 14:48 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.6 Knots
The vessel TITAN (MMSI: 244010716) is a Tanker It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of TITAN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 9.9°C / 49.82°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 336° NNW |
| Pressure | 1017.5 hPa |
| Humidity | 60 % |
| Cloud Coverage | 93 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-01 21:50 | 2026-04-02 13:09 | 15 h | |
| 2026-03-31 14:43 | 2026-03-31 20:16 | 5 h | |
| 2026-03-28 17:43 | 2026-03-30 22:10 | 2 d | |
| 2026-03-28 09:41 | 2026-03-28 10:41 | 59 m | |
| 2026-03-27 21:17 | 2026-03-28 08:42 | 11 h | |
| 2026-03-25 17:50 | 2026-03-27 10:40 | 1 d | |
| 2026-03-25 16:11 | 2026-03-25 16:28 | 16 m | |
| 2026-03-24 18:59 | 2026-03-25 06:30 | 11 h | |
| 2026-03-24 16:32 | 2026-03-24 18:40 | 2 h | |
| 2026-03-24 14:19 | 2026-03-24 15:33 | 1 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 111 | ||
| 50 | ||
| 46 | ||
| 45 | ||
| 36 | ||
| 23 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 20:16 | 2026-04-01 21:50 | 58.45 nm | |||
| 2026-03-30 22:10 | 2026-03-31 14:43 | 56.44 nm | |||
| 2026-03-28 10:41 | 2026-03-28 17:43 | 53.97 nm | |||
| 2026-03-28 08:42 | 2026-03-28 09:41 | 4.84 nm | |||
| 2026-03-27 10:40 | 2026-03-27 21:17 | 56.23 nm | |||
| 2026-03-25 16:28 | 2026-03-25 17:50 | 13.12 nm | |||
| 2026-03-25 06:30 | 2026-03-25 16:11 | 59.42 nm | |||
| 2026-03-24 18:40 | 2026-03-24 18:59 | 1.45 nm | |||
| 2026-03-24 15:33 | 2026-03-24 16:32 | 2.07 nm | |||
| 2026-03-24 03:09 | 2026-03-24 14:19 | 51.50 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 13:00 | Status Changed | Moored Default |
51.44964 / 4.22967
ROZENBURGSE SCHUTSLU
|
Speed: 3 kn Course: -1° |
| 2026-04-02 12:30 | Status Changed | Default Moored |
51.44641 / 4.23036
ROZENBURGSE SCHUTSLU
|
Speed: 3.1 kn Course: 350.8° |
| 2026-04-02 12:25 | Status Changed | Moored Default |
51.44378 / 4.23048
ROZENBURGSE SCHUTSLU
|
Speed: 2.9 kn Course: -1° |
| 2026-04-02 11:42 | Status Changed | Default Moored |
51.44092 / 4.23321
ROZENBURGSE SCHUTSLU
|
Speed: 1.5 kn Course: 511° |
| 2026-04-02 11:24 | Status Changed | Moored Default |
51.42891 / 4.23454
ROZENBURGSE SCHUTSLU
|
Speed: 9.4 kn Course: 351° |
| 2026-04-02 11:09 | PORT DEPARTURE |
|
51.38819 / 4.24543
ROZENBURGSE SCHUTSLU
|
Speed: 10 kn Course: -1° |
| 2026-04-02 10:57 | Status Changed | Default Moored |
51.37360 / 4.28779
[BE] ANTWERP
|
Speed: 10.1 kn Course: 0.4° |
| 2026-04-02 10:32 | START Moving |
51.30870 / 4.32113
[BE] ANTWERP
|
Speed: 7.2 kn Course: 5.2° |
|
| 2026-04-02 10:31 | Status Changed | Moored Default |
51.30789 / 4.32062
[BE] ANTWERP
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-02 10:13 | IN Coverage |
51.30870 / 4.32113
North Sea
[BE] ANTWERP
|
Speed: 7.2 kn Course: 5.2° |