TIMCA
Ro-Ro Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | 6 h, 28 mins |
| Distance Travelled | 628.01 nm |
| Remaining Distance | 80.63 nm |
| AVG Speed | 13 Knots |
| MAX Speed | 22 Knots |
| AVG Wind | 10.4 knots |
| MAX Wind | 18.3 knots |
| MIN Temp | 0.7°C / 33.26°F |
| MAX Temp | 6.9°C / 44.42°F |
| Draught | 5.7 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 13.6 Knots |
| Course | 357° |
| Area | Kattegat |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of TIMCA is in Kattegat with coordinates 54.80282° / 10.87722° as reported on 2026-04-02 21:32 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 13.6 Knots and is heading at the port of ODENSE. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-03 06:00 LT
The vessel TIMCA (IMO: 9307358, MMSI: 246521000) is a Ro-Ro Cargo that was built in 2006 ( 20 years old ). It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of TIMCA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of TIMCA as reported by AIS is 5.7 meters
Weather
| Temperature | 4.5°C / 40.1°F |
|---|---|
| Wind Speed | 16 knots |
| Direction | 303° WNW |
| Pressure | 1013.8 hPa |
| Humidity | 72 % |
| Cloud Coverage | 29 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 13:36 | 2026-03-31 23:59 | 10 h | |
| 2026-03-30 15:57 | 2026-03-31 01:53 | 9 h | |
| 2026-03-29 10:21 | 2026-03-29 10:25 | 4 m | |
| 2026-03-28 23:53 | 2026-03-29 00:24 | 30 m | |
| 2026-03-27 10:16 | 2026-03-28 01:48 | 15 h | |
| 2026-03-25 04:14 | 2026-03-26 22:19 | 1 d | |
| 2026-03-21 15:52 | 2026-03-21 22:20 | 6 h | |
| 2026-03-18 22:57 | 2026-03-20 21:25 | 1 d | |
| 2026-03-18 06:08 | 2026-03-18 15:22 | 9 h | |
| 2026-03-14 02:49 | 2026-03-14 15:34 | 12 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 01:53 | 2026-03-31 13:36 | 246.78 nm | |||
| 2026-03-29 10:25 | 2026-03-30 15:57 | 577.54 nm | |||
| 2026-03-29 00:24 | 2026-03-29 10:21 | 49.81 nm | |||
| 2026-03-28 01:48 | 2026-03-28 23:53 | 362.72 nm | |||
| 2026-03-26 22:19 | 2026-03-27 10:16 | 166.14 nm | |||
| 2026-03-21 22:20 | 2026-03-25 04:14 | 1334.14 nm | |||
| 2026-03-20 21:25 | 2026-03-21 15:52 | 140.03 nm | |||
| 2026-03-18 15:22 | 2026-03-18 22:57 | 139.76 nm | |||
| 2026-03-14 15:34 | 2026-03-18 06:08 | 1284.57 nm | |||
| 2026-03-14 00:42 | 2026-03-14 02:49 | 32.52 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 21:17 | Change Sea Area | Danish part of the Kattegat Danish part of the Baltic Sea |
54.74771 / 10.88318
Kattegat
ODENSE
|
Speed: 12.8 kn Course: 355.8° |
| 2026-04-02 20:26 | Change Sea Area | Danish part of the Baltic Sea German part of the Baltic Sea |
54.63777 / 11.08536
Baltic Sea
ODENSE
|
Speed: 12.2 kn Course: 299.7° |
| 2026-04-02 19:41 | Change Sea Area | German part of the Baltic Sea Danish part of the Baltic Sea |
54.56838 / 11.31776
Baltic Sea
ODENSE
|
Speed: 11.8 kn Course: 296.5° |
| 2026-04-02 19:36 | Destination Changed | ODENSE GBTIL |
54.56082 / 11.34286
ODENSE
|
Speed: 11.9 kn Course: 297.7° |
| 2026-04-02 19:30 | ETA Changed | 2026/04/03 03:00 2026/03/03 10:00 |
54.55151 / 11.37359
GBTIL
|
Speed: 12.2 kn Course: 297° |
| 2026-04-02 19:30 | Draught Changed | 5.7 7.4 |
54.55151 / 11.37359
GBTIL
|
Speed: 12.2 kn Course: 297° |
| 2026-04-02 17:11 | Change Sea Area | Danish part of the Baltic Sea German part of the Baltic Sea |
54.43779 / 12.14204
Baltic Sea
|
Speed: 12.6 kn Course: 272.4° |
| 2026-04-02 16:50 | Change Sea Area | German part of the Baltic Sea Danish part of the Baltic Sea |
54.49024 / 12.20729
Baltic Sea
|
Speed: 12.4 kn Course: 192.3° |
| 2026-04-02 14:11 | Change Sea Area | Danish part of the Baltic Sea German part of the Baltic Sea |
54.84488 / 12.93745
Baltic Sea
|
Speed: 13.2 kn Course: 250.4° |
| 2026-04-02 11:47 | Change Sea Area | German part of the Baltic Sea Swedish part of the Baltic Sea |
55.00917 / 13.79800
Baltic Sea
|
Speed: 13 kn Course: 248.8° |