STAR JAVA
General Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 27 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 8842.13 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 13.2 Knots |
| MAX Speed | 17.4 Knots |
| AVG Wind | 10.5 knots |
| MAX Wind | 37 knots |
| MIN Temp | 19.3°C / 66.74°F |
| MAX Temp | 31.2°C / 88.16°F |
| Draught | 7.2 m |
| Position Received | 7 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 14.9 Knots |
| Course | 282.8° |
| Area | South Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 7 d ago |
Info
Information
The current position of STAR JAVA is in South Atlantic Ocean with coordinates -34.65705° / 18.15527° as reported on 2026-03-24 02:17 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 14.9 Knots
The vessel STAR JAVA (IMO: 9310513, MMSI: 258734000) is a General Cargo that was built in 2006 ( 20 years old ). It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of STAR JAVA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of STAR JAVA as reported by AIS is 7.2 meters
Weather
| Temperature | 27.2°C / 80.96°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 163° SSE |
| Pressure | 1008.4 hPa |
| Humidity | 79.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-02-26 02:05 | 2026-03-04 16:49 | 6 d | |
| 2026-02-15 11:45 | 2026-02-16 13:03 | 1 d | |
| 2026-02-09 11:31 | 2026-02-09 18:21 | 6 h | |
| 2026-02-03 19:33 | 2026-02-05 11:16 | 1 d | |
| 2026-01-08 04:17 | 2026-01-09 22:22 | 1 d | |
| 2026-01-02 04:13 | 2026-01-05 03:36 | 2 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-16 13:03 | 2026-02-26 02:05 | 957.55 nm | |||
| 2026-02-09 18:21 | 2026-02-15 11:45 | 1045.42 nm | |||
| 2026-02-05 11:16 | 2026-02-09 11:31 | 515.14 nm | |||
| 2026-01-09 22:22 | 2026-02-03 19:33 | 5486.05 nm | |||
| 2026-01-05 03:36 | 2026-01-08 04:17 | 60.59 nm | |||
| 2025-12-30 22:16 | 2026-01-02 04:13 | 38.82 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-24 02:24 | Status Changed | Default Under way using engine |
-34.65066 / 18.12067
VNPHU
|
Speed: 14.9 kn Course: 282.8° |
| 2026-03-24 02:17 | Status Changed | Under way using engine Default |
-34.65705 / 18.15527
VNPHU
|
Speed: 15 kn Course: 286° |
| 2026-03-24 02:17 | OUT of Coverage |
-34.65705 / 18.15527
South Atlantic Ocean
|
Speed: 14.9 kn Course: 282.8° |
|
| 2026-03-24 02:12 | Status Changed | Default Under way using engine |
-34.66167 / 18.17895
VNPHU
|
Speed: 14.9 kn Course: 283.3° |
| 2026-03-24 02:00 | Status Changed | Under way using engine Default |
-34.67343 / 18.23718
VNPHU
|
Speed: 14.6 kn Course: 283° |
| 2026-03-24 01:56 | Status Changed | Default Under way using engine |
-34.67759 / 18.25752
VNPHU
|
Speed: 14.8 kn Course: 286.2° |
| 2026-03-24 01:51 | Status Changed | Under way using engine Default |
-34.68266 / 18.28151
VNPHU
|
Speed: 14.8 kn Course: 282° |
| 2026-03-24 01:36 | Status Changed | Default Under way using engine |
-34.69778 / 18.35306
VNPHU
|
Speed: 14.5 kn Course: 281.4° |
| 2026-03-24 01:32 | Change Sea Area | South African part of the South Atlantic Ocean Malaysian part of the Malacca Strait |
-34.70280 / 18.37644
South Atlantic Ocean
|
Speed: 14.5 kn Course: 281.4° |
| 2026-03-24 01:32 | Status Changed | Under way using engine Default |
-34.70280 / 18.37644
VNPHU
|
Speed: 14.7 kn Course: 283° |