MINGYANG178
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 4 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 228.24 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.1 Knots |
| MAX Speed | 8 Knots |
| AVG Wind | 9 knots |
| MAX Wind | 17.8 knots |
| MIN Temp | 19.1°C / 66.38°F |
| MAX Temp | 33.8°C / 92.84°F |
| Draught | 2.8 m |
| Position Received | 4 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 4.5 Knots |
| Course | 339° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 d ago |
Info
Information
The current position of MINGYANG178 is in South China Sea with coordinates 22.45584° / 113.87875° as reported on 2026-03-29 15:15 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 4.5 Knots
The vessel MINGYANG178 (MMSI: 413762504) is a Cargo It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MINGYANG178 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MINGYANG178 as reported by AIS is 2.8 meters
Weather
| Temperature | 30.2°C / 86.36°F |
|---|---|
| Wind Speed | 16 knots |
| Direction | 198° SSW |
| Pressure | 1009.1 hPa |
| Humidity | 51.1 % |
| Cloud Coverage | 79 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-29 05:00 | 2026-03-29 17:23 | 12 h | |
| 2026-03-28 17:19 | 2026-03-28 23:33 | 6 h | |
| 2026-03-28 11:28 | 2026-03-28 13:09 | 1 h | |
| 2026-03-28 09:25 | 2026-03-28 09:53 | 27 m | |
| 2026-03-27 15:44 | 2026-03-28 01:08 | 9 h | |
| 2026-03-23 13:09 | 2026-03-24 19:37 | 1 d | |
| 2026-03-23 08:31 | 2026-03-23 08:55 | 24 m | |
| 2026-03-23 00:51 | 2026-03-23 01:37 | 46 m | |
| 2026-03-22 20:40 | 2026-03-22 22:36 | 1 h | |
| 2026-03-21 10:24 | 2026-03-22 13:28 | 1 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 23:33 | 2026-03-29 05:00 | 34.61 nm | |||
| 2026-03-28 13:09 | 2026-03-28 17:19 | 2.89 nm | |||
| 2026-03-28 09:53 | 2026-03-28 11:28 | 2.75 nm | |||
| 2026-03-28 01:08 | 2026-03-28 09:25 | 35.61 nm | |||
| 2026-03-24 19:37 | 2026-03-27 15:44 | 159.13 nm | |||
| 2026-03-23 08:55 | 2026-03-23 13:09 | 18.99 nm | |||
| 2026-03-23 01:37 | 2026-03-23 08:31 | 3.39 nm | |||
| 2026-03-22 22:36 | 2026-03-23 00:51 | 2.88 nm | |||
| 2026-03-22 13:28 | 2026-03-22 20:40 | 18.99 nm | |||
| 2026-03-21 05:33 | 2026-03-21 10:24 | 3.79 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 00:54 | STOP Moving | --- |
22.81033 / 112.99818
HESHANG##
|
Speed: Course: 0° |
| 2026-03-30 22:53 | START Moving | --- |
22.80834 / 113.01236
HESHANG##
|
Speed: 5 kn Course: 71° |
| 2026-03-30 00:05 | START Moving | --- |
22.52977 / 113.70683
HESHANG##
|
Speed: 3.1 kn Course: 273° |
| 2026-03-29 18:30 | STOP Moving | --- |
22.52614 / 113.71345
HESHANG##
|
Speed: Course: 0° |
| 2026-03-29 15:15 | OUT of Coverage |
22.45584 / 113.87875
South China Sea
|
Speed: 4.5 kn Course: 339.2° |
|
| 2026-03-29 13:19 | START Moving | --- |
22.36157 / 113.96892
HESHANG##
|
Speed: 4.3 kn Course: 200° |
| 2026-03-29 10:28 | STOP Moving | --- |
22.36373 / 113.96913
HESHANG##
|
Speed: 0.1 kn Course: 92° |
| 2026-03-29 09:23 | PORT DEPARTURE |
|
22.36235 / 114.07967
HESHANG##
|
Speed: 6.1 kn Course: 266° |
| 2026-03-29 08:50 | START Moving |
22.33815 / 114.11664
[HK] HONG KONG
|
Speed: 5 kn Course: 356° |
|
| 2026-03-29 04:59 | STOP Moving |
22.33499 / 114.11647
[HK] HONG KONG
|
Speed: 0.1 kn Course: 278° |