MI LAN
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 8 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 920.50 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.8 Knots |
| MAX Speed | 14 Knots |
| AVG Wind | 10.4 knots |
| MAX Wind | 28 knots |
| MIN Temp | 6.2°C / 43.16°F |
| MAX Temp | 18.8°C / 65.84°F |
| Draught | 4.5 m |
| Position Received | 2025-12-17 10:44 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 11 Knots |
| Course | 86° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2025-12-17 10:44 |
Info
Information
The current position of MI LAN is in South China Sea with coordinates 22.14475° / 114.01297° as reported on 2025-12-17 10:44 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 11 Knots and is heading at the port of HONG KONG.
The vessel MI LAN (IMO: 9342047, MMSI: 413378950) is a Tanker It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MI LAN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MI LAN as reported by AIS is 4.5 meters
Weather
| Temperature | 10.8°C / 51.44°F |
|---|---|
| Wind Speed | 28 knots |
| Direction | 265° W |
| Pressure | 997.9 hPa |
| Humidity | 90.9 % |
| Cloud Coverage | 59 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-25 07:21 | 2026-03-26 06:21 | 22 h | |
| 2026-03-18 20:41 | 2026-03-19 21:25 | 1 d | |
| 2026-03-08 14:56 | 2026-03-09 11:36 | 20 h | |
| 2026-02-27 10:01 | 2026-02-28 11:45 | 1 d | |
| 2026-02-23 16:25 | 2026-02-24 14:33 | 22 h | |
| 2026-02-20 07:03 | |||
| 2026-02-13 14:01 | 2026-02-14 15:45 | 1 d | |
| 2026-02-06 16:16 | 2026-02-07 15:45 | 23 h | |
| 2026-02-03 12:04 | 2026-02-04 09:05 | 21 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-19 21:25 | 2026-03-25 07:21 | 153.83 nm | |||
| 2026-03-09 11:36 | 2026-03-18 20:41 | 1334.23 nm | |||
| 2026-02-28 11:45 | 2026-03-08 14:56 | 1278.21 nm | |||
| 2026-02-24 14:33 | 2026-02-27 10:01 | 604.80 nm | |||
| 2026-02-20 07:03 | 2026-02-23 16:25 | 643.78 nm | |||
| 2026-02-07 15:45 | 2026-02-13 14:01 | 593.21 nm | |||
| 2026-02-04 09:05 | 2026-02-06 16:16 | 255.51 nm | |||
| 2026-01-21 20:57 | 2026-02-03 12:04 | 1838.77 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 03:00 | START Moving | --- |
38.72145 / 117.61660
CN HKG
|
Speed: 5.9 kn Course: 6° |
| 2026-04-01 02:10 | STOP Moving | --- |
38.71535 / 117.61532
CN HKG
|
Speed: 0.3 kn Course: 96° |
| 2026-03-29 03:53 | START Moving | --- |
29.95212 / 121.94690
CN HKG
|
Speed: 6.7 kn Course: 283° |
| 2026-03-28 06:13 | STOP Moving | --- |
29.95070 / 121.95388
CN HKG
|
Speed: Course: 233° |
| 2026-03-28 03:25 | START Moving | --- |
30.28097 / 121.72759
CN HKG
|
Speed: 9.8 kn Course: 130° |
| 2026-03-26 02:37 | STOP Moving | --- |
30.29140 / 121.71715
CN HKG
|
Speed: 0.3 kn Course: 340° |
| 2026-03-25 22:21 | START Moving | --- |
30.74815 / 121.47082
CN HKG
|
Speed: 8 kn Course: 150° |
| 2026-03-25 22:21 | PORT DEPARTURE |
|
30.74815 / 121.47082
CN HKG
|
Speed: 0.3 kn Course: 163° |
| 2026-03-24 23:21 | STOP Moving |
30.76673 / 121.46138
[CN] CAOJING
|
Speed: 0.2 kn Course: 278° |
|
| 2026-03-24 23:21 | PORT ARRIVAL |
|
30.76673 / 121.46138
[CN] CAOJING
|
Speed: 0.7 kn Course: 288° |