LIZARD
Pleasure Craft
Current Trip
| Time Travelled | 9 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 14.78 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 12.2 Knots |
| MAX Speed | 13.1 Knots |
| AVG Wind | 5.7 knots |
| MAX Wind | 7.2 knots |
| MIN Temp | 11.3°C / 52.34°F |
| MAX Temp | 13.5°C / 56.3°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 9 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 12.6 Knots |
| Course | 303.5° |
| Area | Mediterranean Sea - Western Basin |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 9 d ago |
Info
Information
The current position of LIZARD is in Mediterranean Sea - Western Basin with coordinates 43.54362° / 7.11184° as reported on 2026-03-21 18:00 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12.6 Knots
The vessel LIZARD (MMSI: 238094340) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [HR] Croatia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LIZARD is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 13.1°C / 55.58°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 198° SSW |
| Pressure | 1011.7 hPa |
| Humidity | 57.3 % |
| Cloud Coverage | 64 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-21 17:36 | 2026-03-21 17:45 | 9 m | |
| 2026-03-21 10:20 | 2026-03-21 10:30 | 9 m | |
| 2026-02-02 09:46 | 2026-03-21 08:55 | ||
| 2026-01-23 08:10 | 2026-02-02 09:11 | 10 d | |
| 2026-01-23 07:22 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 14 | ||
| 8 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-21 10:30 | 2026-03-21 17:36 | 53.82 nm | |||
| 2026-03-21 08:55 | 2026-03-21 10:20 | 16.10 nm | |||
| 2026-02-02 09:11 | 2026-02-02 09:46 | 0.96 nm | |||
| 2026-01-23 07:22 | 2026-01-23 08:10 | 6.61 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-21 18:00 | OUT of Coverage |
43.54362 / 7.11184
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 12.6 kn Course: 303.5° |
|
| 2026-03-21 16:45 | START Moving | --- |
43.69243 / 7.33990
|
Speed: 10.3 kn Course: 128.6° |
| 2026-03-21 16:45 | PORT DEPARTURE |
|
43.69243 / 7.33990
|
Speed: 4.4 kn Course: 6.4° |
| 2026-03-21 16:38 | STOP Moving |
43.69126 / 7.33485
[FR] SAINTJEAN CAP FERRAT
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-21 16:36 | PORT ARRIVAL |
|
43.69229 / 7.33533
[FR] SAINTJEAN CAP FERRAT
|
Speed: 6.1 kn Course: 229.8° |
| 2026-03-21 16:14 | Change Sea Area | French part of the Mediterranean Sea - Western Basin Monégasque part of the Mediterranean Sea - Western Basin |
43.72148 / 7.41994
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 12.2 kn Course: 241.6° |
| 2026-03-21 16:09 | START Moving | --- |
43.73456 / 7.43659
|
Speed: 10.8 kn Course: 222.8° |
| 2026-03-21 16:07 | STOP Moving | --- |
43.73658 / 7.43767
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-03-21 15:58 | Change Sea Area | Monégasque part of the Mediterranean Sea - Western Basin French part of the Mediterranean Sea - Western Basin |
43.72503 / 7.42773
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 7 kn Course: 48.7° |