COMMODORE
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 66.93 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.2 Knop |
| MAX Speed | 8.9 Knop |
| AVG Wind | 4.1 knots |
| MAX Wind | 7.5 knots |
| MIN Temp | 0.1°C / 32.18°F |
| MAX Temp | 11.6°C / 52.88°F |
| Djupgående | 1.5 m |
| Position mottagen | 1 d sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 7.6 Knop |
| Kurs | 327.3° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 1 d sen |
Info
Information
The current position of COMMODORE is in North Sea with coordinates 50.04635° / 9.64701° as reported on 2026-04-01 14:51 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 7.6 Knop
The vessel COMMODORE (MMSI: 205555190) is a Tanker It's sailing under the flag of [BE] Belgium.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of COMMODORE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of COMMODORE as reported by AIS is 1.5 meters
Weather
| Temperature | 11.6°C / 52.88°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 310° NW |
| Pressure | 1014.7 hPa |
| Humidity | 42.7 % |
| Cloud Coverage | 8 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 19:41 | 2026-03-31 07:41 | 12 h | |
| 2026-03-30 16:52 | 2026-03-30 17:09 | 17 m | |
| 2026-03-30 15:05 | 2026-03-30 15:31 | 25 m | |
| 2026-03-30 13:57 | 2026-03-30 14:13 | 16 m | |
| 2026-03-30 10:46 | 2026-03-30 11:15 | 29 m | |
| 2026-03-28 14:04 | 2026-03-28 14:43 | 38 m | |
| 2026-03-27 14:48 | 2026-03-28 09:58 | 19 h | |
| 2026-03-23 15:16 | 2026-03-27 14:42 | 3 d | |
| 2026-03-23 11:22 | 2026-03-23 12:34 | 1 h | |
| 2026-03-22 09:14 | 2026-03-22 09:45 | 31 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 24 | ||
| 19 | ||
| 14 | ||
| 13 | ||
| 12 | ||
| 10 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 17:09 | 2026-03-30 19:41 | 10.08 nm | |||
| 2026-03-30 15:31 | 2026-03-30 16:52 | 6.71 nm | |||
| 2026-03-30 14:13 | 2026-03-30 15:05 | 4.70 nm | |||
| 2026-03-30 11:15 | 2026-03-30 13:57 | 12.96 nm | |||
| 2026-03-28 14:43 | 2026-03-30 10:46 | 231.76 nm | |||
| 2026-03-28 09:58 | 2026-03-28 14:04 | 31.07 nm | |||
| 2026-03-27 14:42 | 2026-03-27 14:48 | 0.95 nm | |||
| 2026-03-23 12:34 | 2026-03-23 15:16 | 19.76 nm | |||
| 2026-03-22 09:45 | 2026-03-23 11:22 | 7.13 nm | |||
| 2026-03-21 12:29 | 2026-03-22 09:14 | 77.69 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 05:05 | STARTAR förflyttning | --- |
49.85117 / 9.86224
ANTWERPEN
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 145° |
| 2026-04-01 14:51 | UTANFÖR täckningsområde |
50.04635 / 9.64701
North Sea
|
Fart: 7.6 kn Kurs: 327.3° |
|
| 2026-04-01 14:27 | STARTAR förflyttning | --- |
50.01230 / 9.60739
ANTWERPEN
|
Fart: 3.6 kn Kurs: 39.8° |
| 2026-04-01 14:24 | Status ändrad | Under way using engine Moored |
50.01080 / 9.60543
ANTWERPEN
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |
| 2026-04-01 14:22 | Status ändrad | Moored Under way using engine |
50.01071 / 9.60526
ANTWERPEN
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-04-01 14:03 | STOPPAR förflyttning | --- |
50.01073 / 9.60516
ANTWERPEN
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 511° |
| 2026-04-01 12:58 | I täckningsområde |
49.93265 / 9.57348
North Sea
|
Fart: 7.4 kn Kurs: 16.3° |
|
| 2026-03-31 12:34 | STARTAR förflyttning | --- |
49.71098 / 9.23391
ANTWERPEN
|
Fart: 3.7 kn Kurs: -1° |
| 2026-03-31 11:49 | STOPPAR förflyttning | --- |
49.71514 / 9.22715
ANTWERPEN
|
Fart: 0.1 kn Kurs: -1° |
| 2026-03-31 10:53 | STARTAR förflyttning | --- |
49.77603 / 9.18135
ANTWERPEN
|
Fart: 5.2 kn Kurs: 169° |