VOHBURG
Container Ship
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | 6 h, 36 mins |
| Distance Travelled | 657.47 морская миля |
| Remaining Distance | 80.21 морская миля |
| AVG Speed | 13.3 Узлы |
| MAX Speed | 13.3 Узлы |
| AVG Wind | 11 knots |
| MAX Wind | 18 knots |
| MIN Temp | 3.4°C / 38.12°F |
| MAX Temp | 13.6°C / 56.48°F |
| Осадка | 6.7 м |
| Позиция Получена | 2 m тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 11.4 Узлы |
| Курс | 351.2° |
| Район | Skaggerak |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 2 m тому назад |
Info
Information
The current position of VOHBURG is in Skaggerak with coordinates 58.62779° / 10.72235° as reported on 2026-04-23 02:35 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 11.4 Узлы and is heading at the port of OSLO. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-23 09:14 LT
The vessel VOHBURG (IMO: 9287807, MMSI: 305773000) is a Container Ship that was built in 2005 ( 21 лет ). It's sailing under the flag of [AG] Antigua Barbuda.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of VOHBURG is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of VOHBURG as reported by AIS is 6.7 meters
Weather
| Temperature | 8.2°C / 46.76°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 82° E |
| Pressure | 1022.5 hPa |
| Humidity | 70.7 % |
| Cloud Coverage | 76 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-21 14:48 | |||
| 2026-04-20 01:16 | 2026-04-20 05:57 | 4 h | |
| 2026-04-18 08:38 | 2026-04-18 14:21 | 5 h | |
| 2026-04-17 13:00 | 2026-04-18 05:49 | 16 h | |
| 2026-04-15 19:17 | 2026-04-15 19:27 | 9 m | |
| 2026-04-14 17:15 | |||
| 2026-04-13 09:11 | 2026-04-14 02:34 | 17 h | |
| 2026-04-09 13:23 | 2026-04-10 07:17 | 17 h | |
| 2026-04-08 15:32 | 2026-04-09 00:50 | 9 h | |
| 2026-04-05 12:42 | 2026-04-06 21:40 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 43 | ||
| 25 | ||
| 22 | ||
| 22 | ||
| 22 | ||
| 21 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-18 16:21 | 2026-04-20 03:16 | 524.28 морская миля | |||
| 2026-04-18 07:49 | 2026-04-18 10:38 | 35.67 морская миля | |||
| 2026-04-15 21:27 | 2026-04-17 15:00 | 561.17 морская миля | |||
| 2026-04-14 03:34 | 2026-04-15 21:17 | 201.93 морская миля | |||
| 2026-04-14 03:34 | 2026-04-14 19:15 | 201.47 морская миля | |||
| 2026-04-10 09:17 | 2026-04-13 10:11 | 537.96 морская миля | |||
| 2026-04-09 02:50 | 2026-04-09 15:23 | 163.85 морская миля | |||
| 2026-04-07 00:40 | 2026-04-08 17:32 | 601.56 морская миля | |||
| 2026-04-04 12:22 | 2026-04-05 15:42 | 192.14 морская миля | |||
| 2026-04-01 10:18 | 2026-04-04 05:49 | 898.34 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-22 22:35 | Изменение морского района | Swedish part of the Skaggerak Swedish part of the Kattegat |
57.86266 / 11.18105
Skaggerak
|
Скорость: 11.9 kn Курс: 345.3° |
| 2026-04-22 11:59 | Изменение морского района | Swedish part of the Kattegat Danish part of the Kattegat |
55.82650 / 12.72109
Kattegat
|
Скорость: 15.3 kn Курс: 12.3° |
| 2026-04-22 10:29 | Изменение морского района | Danish part of the Kattegat Swedish part of the Kattegat |
55.49158 / 12.70518
Kattegat
|
Скорость: 13.9 kn Курс: 9.4° |
| 2026-04-22 09:50 | Изменение морского района | Swedish part of the Kattegat Swedish part of the Baltic Sea |
55.34101 / 12.66400
Kattegat
|
Скорость: 13.8 kn Курс: 6.3° |
| 2026-04-22 09:23 | Пункт назначения изменился | NOOSL PLGDY |
55.28237 / 12.78801
NOOSL
|
Скорость: 14 kn Курс: 291.2° |
| 2026-04-22 09:17 | Осадка изменилась | 6.7 6.2 |
55.27369 / 12.82618
PLGDY
|
Скорость: 14.4 kn Курс: 291.1° |
| 2026-04-22 09:17 | Изменение морского района | Swedish part of the Baltic Sea Polish part of the Baltic Sea |
55.27351 / 12.82694
Baltic Sea
|
Скорость: 14.4 kn Курс: 291° |
| 2026-04-22 09:16 | Статус изменился | Under way using engine Default |
55.27121 / 12.83737
PLGDY
|
Скорость: 14.2 kn Курс: 286° |
| 2026-04-22 09:16 | В покрытии |
55.27351 / 12.82694
Baltic Sea
|
Скорость: 14.4 kn Курс: 291° |
|
| 2026-04-21 14:48 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
55.72696 / 21.08419
PLGDY
|
Скорость: 8.3 kn Курс: 306° |