GENEVA STAR
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 8178.45 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 12.2 Узлы |
| MAX Speed | 17 Узлы |
| AVG Wind | 9.6 knots |
| MAX Wind | 26 knots |
| MIN Temp | 7.4°C / 45.32°F |
| MAX Temp | 29.8°C / 85.64°F |
| Осадка | 16 м |
| Позиция Получена | 1 d тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 13.9 Узлы |
| Курс | 245.4° |
| Район | Indian Ocean |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 1 d тому назад |
Info
Information
The current position of GENEVA STAR is in Indian Ocean with coordinates -20.14350° / 57.36574° as reported on 2026-04-01 17:51 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 13.9 Узлы
The vessel GENEVA STAR (IMO: 1028528, MMSI: 538011663) is a Tanker It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GENEVA STAR is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of GENEVA STAR as reported by AIS is 16 meters
Weather
| Temperature | 26.4°C / 79.52°F |
|---|---|
| Wind Speed | 18 knots |
| Direction | 185° S |
| Pressure | 1012.4 hPa |
| Humidity | 64.3 % |
| Cloud Coverage | 50 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-02-13 15:47 | 2026-02-13 18:04 | 2 h | |
| 2026-02-01 18:01 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 4 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-01 18:01 | 2026-02-13 15:47 | 762.40 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 17:56 | Статус изменился | Default Under way using engine |
-20.15174 / 57.34697
LYMHR-CNZOS
|
Скорость: 13.9 kn Курс: 245.4° |
| 2026-04-01 17:51 | Вне покрытия |
-20.14350 / 57.36574
Indian Ocean
|
Скорость: 13.9 kn Курс: 245.4° |
|
| 2026-04-01 17:23 | Начало движения | --- |
-20.11022 / 57.45032
LYMHR-CNZOS
|
Скорость: 3.1 kn Курс: 259° |
| 2026-04-01 16:51 | Окончание движения | --- |
-20.10731 / 57.45316
LYMHR-CNZOS
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 154° |
| 2026-04-01 11:45 | Статус изменился | Under way using engine Default |
-19.49660 / 58.06941
LYMHR-CNZOS
|
Скорость: 13 kn Курс: 240° |
| 2026-04-01 11:32 | Статус изменился | Default Under way using engine |
-19.47216 / 58.11583
LYMHR-CNZOS
|
Скорость: 13.4 kn Курс: 240.5° |
| 2026-04-01 11:27 | Изменение морского района | Mauritian part of the Indian Ocean Malaysian part of the Malacca Strait |
-19.46536 / 58.12988
Indian Ocean
|
Скорость: 13.4 kn Курс: 240.5° |
| 2026-04-01 11:27 | Статус изменился | Under way using engine Default |
-19.46536 / 58.12988
LYMHR-CNZOS
|
Скорость: 13.5 kn Курс: 244° |
| 2026-04-01 11:27 | В покрытии |
-19.46536 / 58.12988
Indian Ocean
|
Скорость: 13.4 kn Курс: 240.5° |