DARA
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 8 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 237.68 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 12.5 Узлы |
| MAX Speed | 13.5 Узлы |
| AVG Wind | 8.9 knots |
| MAX Wind | 14 knots |
| MIN Temp | 26.4°C / 79.52°F |
| MAX Temp | 30°C / 86°F |
| Осадка | 13.2 м |
| Позиция Получена | 26 d тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 9.9 Узлы |
| Курс | 73.6° |
| Район | Gulf of Aden |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 26 d тому назад |
Info
Information
The current position of DARA is in Gulf of Aden with coordinates 12.35143° / 46.85379° as reported on 2026-03-07 21:31 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.9 Узлы and is heading at the port of PORT SAID.
The vessel DARA (IMO: 9250244, MMSI: 636021605) is a Bulk Carrier that was built in 2002 ( 24 лет ). It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DARA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DARA as reported by AIS is 13.2 meters
Weather
| Temperature | 27.8°C / 82.04°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 326° NW |
| Pressure | 1009.1 hPa |
| Humidity | 72.1 % |
| Cloud Coverage | 3 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-15 10:25 | 2026-03-25 08:01 | 9 d | |
| 2026-02-28 05:35 | 2026-02-28 14:31 | 8 h | |
| 2026-02-03 10:50 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-03 13:50 | 2026-03-15 15:55 | 8090.31 морская миля | |||
| 2026-02-03 13:50 | 2026-02-28 07:35 | 4852.97 морская миля |