WINDWALKER
Sailing
Current Trip
WINDWALKER is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | 19 h, 52 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 0.27 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 3.7 Knots |
| MAX Speed | 3.7 Knots |
| AVG Wind | 14 knots |
| MAX Wind | 14 knots |
| MIN Temp | 25.6°C / 78.08°F |
| MAX Temp | 25.6°C / 78.08°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 19 h, 12 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 0.8 Knots |
| Course | --- |
| Area | Caribbean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 19 h, 12 m ago |
Info
info
Information
The current position of WINDWALKER is in Caribbean Sea with coordinates 18.31154° / -64.90922° as reported on 2026-03-29 19:25 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.8 Knots
The vessel WINDWALKER (MMSI: 368250560) is a Sailing It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of WINDWALKER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 25.6°C / 78.08°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 36° NE |
| Pressure | 1014.4 hPa |
| Humidity | 71.5 % |
| Cloud Coverage | 7 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-29 19:25 | OUT of Coverage |
18.31154 / -64.90922
Caribbean Sea
|
Speed: 0.8 kn Course: 209.8° |
|
| 2026-03-29 19:13 | IN Coverage |
18.30788 / -64.91116
Caribbean Sea
|
Speed: 3.7 kn Course: 4.6° |
|
| 2026-03-29 18:46 | PORT DEPARTURE |
|
18.30788 / -64.91116
|
Speed: 5 kn Course: 179.8° |
| 2026-03-29 11:56 | OUT of Coverage |
18.32994 / -64.92834
Caribbean Sea
[VI] ST THOMAS
|
Speed: 5 kn Course: 179.8° |
|
| 2026-03-29 11:54 | START Moving |
18.33249 / -64.92884
[VI] ST THOMAS
|
Speed: 3.5 kn Course: 169° |
|
| 2026-03-29 11:11 | IN Coverage |
18.33458 / -64.92911
Caribbean Sea
[VI] ST THOMAS
|
Speed: 0.3 kn Course: 141° |
|
| 2026-03-26 15:02 | OUT of Coverage |
18.33511 / -64.92920
Caribbean Sea
[VI] ST THOMAS
|
Speed: 0.1 kn Course: 220.8° |
|
| 2026-03-26 14:19 | STOP Moving |
18.33520 / -64.92883
[VI] ST THOMAS
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-26 14:10 | IN Coverage |
18.33176 / -64.92928
Caribbean Sea
[VI] ST THOMAS
|
Speed: 2.6 kn Course: 331.1° |
|
| 2026-03-25 13:36 | OUT of Coverage |
18.31590 / -64.83212
Caribbean Sea
|
Speed: 6 kn Course: 236.5° |