SANSTREAM
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 7 h, 12 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 27 mins |
| Distance Travelled | 18.86 nm |
| Remaining Distance | 3.86 nm |
| AVG Speed | 7.4 Knots |
| MAX Speed | 8.5 Knots |
| AVG Wind | 14.3 knots |
| MAX Wind | 17 knots |
| MIN Temp | 6.2°C / 43.16°F |
| MAX Temp | 7.8°C / 46.04°F |
| Draught | 0.2 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | 5.8 Knots |
| Course | 44.6° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of SANSTREAM is in North Sea with coordinates 52.93157° / 5.35678° as reported on 2026-04-02 20:17 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.8 Knots and is heading at the port of WORKUM. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-02 22:44 LT
The vessel SANSTREAM (MMSI: 244700803) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SANSTREAM is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of SANSTREAM as reported by AIS is 0.2 meters
Weather
| Temperature | 6.6°C / 43.88°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 327° NNW |
| Pressure | 1018.7 hPa |
| Humidity | 66.8 % |
| Cloud Coverage | 7 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 13:02 | 2026-04-02 15:05 | 2 h | |
| 2026-04-02 01:08 | 2026-04-02 08:48 | 7 h | |
| 2026-04-01 18:12 | 2026-04-01 20:30 | 2 h | |
| 2026-04-01 11:59 | 2026-04-01 14:03 | 2 h | |
| 2026-03-31 19:33 | 2026-04-01 07:41 | 12 h | |
| 2026-03-31 13:30 | 2026-03-31 14:59 | 1 h | |
| 2026-03-30 16:48 | 2026-03-31 09:06 | 16 h | |
| 2026-03-30 10:37 | 2026-03-30 12:20 | 1 h | |
| 2026-03-27 16:43 | 2026-03-30 06:17 | 2 d | |
| 2026-03-27 10:49 | 2026-03-27 12:22 | 1 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 08:48 | 2026-04-02 13:02 | 16.31 nm | |||
| 2026-04-01 20:30 | 2026-04-02 01:08 | 16.26 nm | |||
| 2026-04-01 14:03 | 2026-04-01 18:12 | 15.29 nm | |||
| 2026-04-01 07:41 | 2026-04-01 11:59 | 16.03 nm | |||
| 2026-03-31 14:59 | 2026-03-31 19:33 | 16.49 nm | |||
| 2026-03-31 09:06 | 2026-03-31 13:30 | 16.16 nm | |||
| 2026-03-30 12:20 | 2026-03-30 16:48 | 16.12 nm | |||
| 2026-03-30 06:17 | 2026-03-30 10:37 | 16.45 nm | |||
| 2026-03-27 12:22 | 2026-03-27 16:43 | 15.87 nm | |||
| 2026-03-27 06:23 | 2026-03-27 10:49 | 17.09 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 19:43 | Destination Changed | IJSSELMEER DEN HELDER |
52.88750 / 5.29315
IJSSELMEER
|
Speed: 6.1 kn Course: 39° |
| 2026-04-02 19:37 | START Moving | --- |
52.88106 / 5.28372
DEN HELDER
|
Speed: 3.6 kn Course: 32.7° |
| 2026-04-02 19:31 | ETA Changed | 2026/04/01 11:11 2026/12/22 12:11 |
52.87888 / 5.28325
DEN HELDER
|
Speed: 0.5 kn Course: 511° |
| 2026-04-02 19:26 | Status Changed | Moored Default |
52.87906 / 5.28333
DEN HELDER
|
Speed: 0.2 kn Course: -1° |
| 2026-04-02 19:23 | Status Changed | Default Moored |
52.87910 / 5.28357
DEN HELDER
|
Speed: 0.7 kn Course: 511° |
| 2026-04-02 18:44 | START Moving | --- |
52.84740 / 5.21103
DEN HELDER
|
Speed: 4.7 kn Course: 73.4° |
| 2026-04-02 14:38 | STOP Moving | --- |
52.84625 / 5.20871
DEN HELDER
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-02 13:05 | PORT DEPARTURE |
|
52.96038 / 5.40789
DEN HELDER
|
Speed: 5.1 kn Course: 260.7° |
| 2026-04-02 12:57 | START Moving |
52.96650 / 5.42211
[NL] WORKUM
|
Speed: 4.8 kn Course: 232.2° |
|
| 2026-04-02 12:55 | STOP Moving |
52.96783 / 5.42447
[NL] WORKUM
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |