PEGASUS
Sailing
Current Trip
| Trip Time | 10 days |
|---|---|
| Trip Distance | 742.50 nm |
| AVG Speed | 7.9 Knots |
| MAX Speed | 11.5 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 6.8 knots |
| MAX Wind | 11.2 knots |
| MIN Temp | 15.3°C / 59.54°F |
| MAX Temp | 28.1°C / 82.58°F |
| Position Received | 5 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 0.1 Knots |
| Course | --- |
| Area | Gulf of Suez |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 d ago |
Info
Information
The current position of PEGASUS is in Gulf of Suez with coordinates 30.58373° / 32.27289° as reported on 2026-03-28 10:23 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots and is currently inside the port of ISMAILIA.
The vessel PEGASUS (MMSI: 211633110) is a Sailing It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of PEGASUS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 26°C / 78.8°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 179° S |
| Pressure | 1011.8 hPa |
| Humidity | 16.9 % |
| Cloud Coverage | 25 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-28 11:30 | |||
| 2026-03-28 06:20 | 2026-03-28 11:18 | 4 h | |
| 2026-03-18 09:47 | |||
| 2026-03-12 11:06 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-18 09:47 | 2026-03-28 11:30 | 742.50 nm | |||
| 2026-03-18 09:47 | 2026-03-28 06:20 | 699.45 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 10:23 | OUT of Coverage |
30.58373 / 32.27289
Gulf of Suez
[EG] ISMAILIA
|
Speed: 0.1 kn Course: 285.7° |
|
| 2026-03-28 09:30 | STOP Moving |
30.58370 / 32.27304
[EG] ISMAILIA
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-28 09:30 | PORT ARRIVAL |
|
30.58370 / 32.27304
[EG] ISMAILIA
|
Speed: 2.8 kn Course: 511° |
| 2026-03-28 09:18 | PORT DEPARTURE |
|
30.57305 / 32.28613
|
Speed: 7.1 kn Course: 325.6° |
| 2026-03-28 06:43 | IN Coverage |
30.27790 / 32.44507
Gulf of Suez
[EG] SUEZ CANAL
|
Speed: 8.9 kn Course: 297.5° |
|
| 2026-03-28 05:26 | OUT of Coverage |
30.13545 / 32.56965
Gulf of Suez
[EG] SUEZ CANAL
|
Speed: 10.6 kn Course: 357° |
|
| 2026-03-28 04:20 | PORT ARRIVAL |
|
29.94851 / 32.57819
[EG] SUEZ CANAL
|
Speed: 9.3 kn Course: 36.5° |
| 2026-03-28 04:03 | START Moving | --- |
29.92614 / 32.54599
|
Speed: 4.7 kn Course: 107.1° |
| 2026-03-28 02:59 | IN Coverage |
29.92764 / 32.54424
Gulf of Suez
|
Speed: 0.1 kn Course: 247.6° |
|
| 2026-03-27 14:03 | OUT of Coverage |
29.92454 / 32.54007
Gulf of Suez
|
Speed: 4 kn Course: 31.6° |