ONE FREEDOM
Cargo A
Current Trip
| Time Travelled | 22 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 8936.70 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 16.4 Knots |
| MAX Speed | 19.7 Knots |
| AVG Wind | 11.8 knots |
| MAX Wind | 28.5 knots |
| MIN Temp | 11.4°C / 52.52°F |
| MAX Temp | 28.3°C / 82.94°F |
| Draught | 13.2 m |
| Position Received | 2 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 15.1 Knots |
| Course | 60.2° |
| Area | Indian Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 d ago |
Info
Information
The current position of ONE FREEDOM is in Indian Ocean with coordinates -19.49024° / 57.59467° as reported on 2026-03-31 12:16 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 15.1 Knots
The vessel ONE FREEDOM (IMO: 9934357, MMSI: 563290500) is a Cargo A It's sailing under the flag of [SG] Singapore.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ONE FREEDOM is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ONE FREEDOM as reported by AIS is 13.2 meters
Weather
| Temperature | 27.9°C / 82.22°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 172° S |
| Pressure | 1010.1 hPa |
| Humidity | 77.5 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Trips
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 12:35 | Status Changed | Default Under way using engine |
-19.45357 / 57.66499
FRFOS
|
Speed: 15.1 kn Course: 60.2° |
| 2026-03-31 12:16 | Status Changed | Under way using engine Default |
-19.49024 / 57.59467
FRFOS
|
Speed: 15 kn Course: 60° |
| 2026-03-31 12:16 | OUT of Coverage |
-19.49024 / 57.59467
Indian Ocean
|
Speed: 15.1 kn Course: 60.2° |
|
| 2026-03-31 11:56 | Status Changed | Default Under way using engine |
-19.53266 / 57.51706
FRFOS
|
Speed: 15.2 kn Course: 61.1° |
| 2026-03-31 11:03 | Detected in Sea | Mauritian part of the Indian Ocean |
-19.64119 / 57.30742
Indian Ocean
|
Speed: 15.3 kn Course: 61.7° |
| 2026-03-31 11:03 | Status Changed | Under way using engine Default |
-19.64119 / 57.30742
FRFOS
|
Speed: 15.3 kn Course: 62° |
| 2026-03-31 10:48 | IN Coverage |
-19.64119 / 57.30742
Indian Ocean
|
Speed: 15.3 kn Course: 61.7° |
|
| 2026-03-25 07:20 | Status Changed | Default Under way using engine |
-34.29684 / 18.15375
FRFOS
|
Speed: 16.5 kn Course: 139.2° |
| 2026-03-25 07:16 | OUT of Coverage |
-34.28128 / 18.13808
South Atlantic Ocean
|
Speed: 16.5 kn Course: 139.2° |
|
| 2026-03-25 06:05 | Change Sea Area | South African part of the South Atlantic Ocean Guinea Bissau part of the North Atlantic Ocean |
-34.01383 / 17.90193
South Atlantic Ocean
|
Speed: 16.9 kn Course: 141.3° |