MSC RAPALLO
Container Ship
Current Trip
| Time Travelled | 6 days |
|---|---|
| Remaining Time | 15 days |
| Distance Travelled | 419.66 nm |
| Remaining Distance | 2059.78 nm |
| AVG Speed | 8 Knots |
| MAX Speed | 12 Knots |
| AVG Wind | 7.1 knots |
| MAX Wind | 16.3 knots |
| MIN Temp | 26.5°C / 79.7°F |
| MAX Temp | 29°C / 84.2°F |
| Draught | 14.3 m |
| Position Received | 5 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 11.8 Knots |
| Course | 176.2° |
| Area | Laccadive Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 d ago |
Info
Information
The current position of MSC RAPALLO is in Laccadive Sea with coordinates 6.30596° / 79.72681° as reported on 2026-03-28 14:51 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 11.8 Knots and is heading at the port of JEBEL ALI. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-18 21:54 LT
The vessel MSC RAPALLO (IMO: 9484455, MMSI: 636092271) is a Container Ship that was built in 2011 ( 15 years old ). It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MSC RAPALLO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MSC RAPALLO as reported by AIS is 14.3 meters
Weather
| Temperature | 28.7°C / 83.66°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 234° SW |
| Pressure | 1008.7 hPa |
| Humidity | 73.4 % |
| Cloud Coverage | 90 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-28 09:03 | 2026-03-28 15:12 | 6 h | |
| 2026-02-24 02:36 | 2026-02-25 08:35 | 1 d | |
| 2026-02-21 00:03 | 2026-02-21 19:31 | 19 h | |
| 2026-02-18 11:17 | 2026-02-19 09:53 | 22 h | |
| 2026-02-15 12:55 | 2026-02-16 23:42 | 1 d | |
| 2026-02-09 00:18 | 2026-02-11 12:08 | 2 d | |
| 2026-02-01 07:37 | 2026-02-02 09:42 | 1 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-25 08:35 | 2026-03-28 09:03 | 10264.46 nm | |||
| 2026-02-21 19:31 | 2026-02-24 02:36 | 488.92 nm | |||
| 2026-02-19 09:53 | 2026-02-21 00:03 | 452.09 nm | |||
| 2026-02-16 23:42 | 2026-02-18 11:17 | 471.03 nm | |||
| 2026-02-11 12:08 | 2026-02-15 12:55 | 860.13 nm | |||
| 2026-02-02 09:42 | 2026-02-09 00:18 | 1441.54 nm | |||
| 2026-01-03 02:00 | 2026-02-01 07:37 | 11152.82 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 03:54 | START Moving | --- |
5.71952 / 80.88276
ESAGP=>AEJEA
|
Speed: 3.5 kn Course: 78° |
| 2026-04-02 21:23 | STOP Moving | --- |
5.72333 / 80.99333
ESAGP=>AEJEA
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-02 17:38 | STOP Moving | --- |
5.74712 / 81.03053
ESAGP=>AEJEA
|
Speed: 0.2 kn Course: 75° |
| 2026-04-02 01:02 | START Moving | --- |
5.72543 / 80.82008
ESAGP=>AEJEA
|
Speed: 3.4 kn Course: 86° |
| 2026-04-01 17:26 | STOP Moving | --- |
5.74766 / 81.02505
ESAGP=>AEJEA
|
Speed: 0.3 kn Course: 79° |
| 2026-04-01 14:17 | START Moving | --- |
5.70275 / 80.81922
ESAGP=>AEJEA
|
Speed: 3.6 kn Course: 79° |
| 2026-04-01 04:30 | STOP Moving | --- |
5.74583 / 81.03183
ESAGP=>AEJEA
|
Speed: 0.3 kn Course: 75° |
| 2026-04-01 02:50 | START Moving | --- |
5.72892 / 80.93043
ESAGP=>AEJEA
|
Speed: 3.4 kn Course: 79° |
| 2026-03-31 21:53 | STOP Moving | --- |
5.75455 / 81.01746
ESAGP=>AEJEA
|
Speed: 0.2 kn Course: 80° |
| 2026-03-31 15:50 | START Moving | --- |
5.77982 / 80.94568
ESAGP=>AEJEA
|
Speed: 3.5 kn Course: 105° |