MISAMARU
Tanker
Current Trip
MISAMARU is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | 4 h, 55 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 52.16 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.2 Knots |
| MAX Speed | 11.9 Knots |
| AVG Wind | 10.4 knots |
| MAX Wind | 12.3 knots |
| MIN Temp | 14°C / 57.2°F |
| MAX Temp | 15.9°C / 60.62°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 4 h, 46 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 10.9 Knots |
| Course | 137.8° |
| Area | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 h, 46 m ago |
Info
info
Information
The current position of MISAMARU is in North Pacific Ocean with coordinates 35.35459° / 139.69588° as reported on 2026-04-03 02:13 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.9 Knots
The vessel MISAMARU (MMSI: 431501824) is a Tanker It's sailing under the flag of [JP] Japan.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MISAMARU is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 16.1°C / 60.98°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 147° SSE |
| Pressure | 1017.8 hPa |
| Humidity | 66.8 % |
| Cloud Coverage | 19 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 08:16 | 2026-04-03 11:04 | 1 d | |
| 2026-03-26 09:08 | 2026-04-01 08:30 | 5 d | |
| 2026-03-25 10:57 | 2026-03-25 12:51 | 1 h | |
| 2026-03-23 09:41 | 2026-03-23 14:33 | 4 h | |
| 2026-03-19 11:45 | 2026-03-21 15:06 | 2 d | |
| 2026-03-15 22:47 | 2026-03-19 07:09 | 3 d | |
| 2026-03-13 08:20 | 2026-03-14 12:33 | 1 d | |
| 2026-03-12 09:02 | 2026-03-13 07:57 | 22 h | |
| 2026-03-11 08:25 | 2026-03-11 12:14 | 3 h | |
| 2026-03-04 15:32 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 08:30 | 2026-04-02 08:16 | 184.02 nm | |||
| 2026-03-25 12:51 | 2026-03-26 09:08 | 34.56 nm | |||
| 2026-03-23 14:33 | 2026-03-25 10:57 | 290.36 nm | |||
| 2026-03-21 15:06 | 2026-03-23 09:41 | 303.27 nm | |||
| 2026-03-19 07:09 | 2026-03-19 11:45 | 32.17 nm | |||
| 2026-03-14 12:33 | 2026-03-15 22:47 | 188.79 nm | |||
| 2026-03-13 07:57 | 2026-03-13 08:20 | 1.95 nm | |||
| 2026-03-11 12:14 | 2026-03-12 09:02 | 179.19 nm | |||
| 2026-03-04 12:10 | 2026-03-04 15:32 | 31.64 nm | |||
| 2026-03-02 09:03 | 2026-03-04 08:29 | 1.21 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 02:13 | OUT of Coverage |
35.35459 / 139.69588
North Pacific Ocean
|
Speed: 10.9 kn Course: 137.8° |
|
| 2026-04-03 02:04 | PORT DEPARTURE |
|
35.36993 / 139.67284
|
Speed: 7.2 kn Course: 100.9° |
| 2026-04-03 02:04 | START Moving |
35.37018 / 139.67166
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: 7.2 kn Course: 100.9° |
|
| 2026-04-03 01:10 | IN Coverage |
35.37005 / 139.66606
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: Course: 286.8° |
|
| 2026-04-02 23:10 | OUT of Coverage |
35.36971 / 139.66653
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: 0.1 kn Course: 339° |
|
| 2026-04-02 15:01 | IN Coverage |
35.37030 / 139.66602
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: Course: 344.6° |
|
| 2026-04-02 03:52 | OUT of Coverage |
35.37110 / 139.66583
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: Course: 311.3° |
|
| 2026-04-02 03:25 | IN Coverage |
35.37105 / 139.66572
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: 0.1 kn Course: 17.3° |
|
| 2026-04-02 02:28 | STOP Moving |
35.37083 / 139.66564
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-02 02:28 | OUT of Coverage |
35.37083 / 139.66564
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: 0.2 kn Course: 337.2° |