LU MA
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 9 h, 18 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 20.25 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.3 Knots |
| MAX Speed | 5.6 Knots |
| AVG Wind | 4.6 knots |
| MAX Wind | 6 knots |
| MIN Temp | 9.3°C / 48.74°F |
| MAX Temp | 11.1°C / 51.98°F |
| Draught | 2 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 1.2 Knots |
| Course | 207° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of LU MA is in North Sea with coordinates 49.62217° / 10.97912° as reported on 2026-04-01 17:35 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 1.2 Knots and is heading at the port of AMSTERDAM.
The vessel LU MA (MMSI: 211169690) is a Cargo It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LU MA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LU MA as reported by AIS is 2 meters
Weather
| Temperature | 9.6°C / 49.28°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 313° NW |
| Pressure | 1013.9 hPa |
| Humidity | 54.1 % |
| Cloud Coverage | 16 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 11:35 | 2026-04-02 12:13 | 38 m | |
| 2026-04-01 13:33 | 2026-04-01 14:09 | 36 m | |
| 2026-03-31 18:17 | 2026-03-31 18:49 | 32 m | |
| 2026-03-28 12:41 | 2026-03-28 13:13 | 32 m | |
| 2026-03-27 19:20 | 2026-03-28 08:45 | 13 h | |
| 2026-03-27 18:40 | 2026-03-27 19:14 | 33 m | |
| 2026-03-27 16:53 | 2026-03-27 17:51 | 57 m | |
| 2026-03-27 13:28 | 2026-03-27 14:04 | 36 m | |
| 2026-03-24 19:28 | 2026-03-25 05:20 | 9 h | |
| 2026-03-23 20:10 | 2026-03-24 05:34 | 9 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 19 | ||
| 19 | ||
| 17 | ||
| 17 | ||
| 11 | ||
| 11 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 14:09 | 2026-04-02 11:35 | 33.38 nm | |||
| 2026-03-31 18:49 | 2026-04-01 13:33 | 28.34 nm | |||
| 2026-03-28 13:13 | 2026-03-31 18:17 | 106.54 nm | |||
| 2026-03-28 08:45 | 2026-03-28 12:41 | 16.17 nm | |||
| 2026-03-27 19:14 | 2026-03-27 19:20 | 0.53 nm | |||
| 2026-03-27 17:51 | 2026-03-27 18:40 | 4.69 nm | |||
| 2026-03-27 14:04 | 2026-03-27 16:53 | 12.67 nm | |||
| 2026-03-25 05:20 | 2026-03-27 13:28 | 192.67 nm | |||
| 2026-03-24 05:34 | 2026-03-24 19:28 | 98.92 nm | |||
| 2026-03-23 18:42 | 2026-03-23 20:10 | 10.29 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 16:09 | STOP Moving | --- |
49.15277 / 11.43572
AMSTERDAM
|
Speed: 0.1 kn Course: 146° |
| 2026-04-02 11:36 | STOP Moving | --- |
49.29181 / 11.11215
AMSTERDAM
|
Speed: Course: 139° |
| 2026-04-02 10:13 | PORT DEPARTURE |
|
49.36108 / 11.06100
AMSTERDAM
|
Speed: 5.2 kn Course: 179° |
| 2026-04-02 10:01 | START Moving |
49.37878 / 11.06245
[DE] NUREMBERG
|
Speed: 5.4 kn Course: 191° |
|
| 2026-04-02 09:35 | STOP Moving |
49.38514 / 11.06413
[DE] NUREMBERG
|
Speed: 0.3 kn Course: -1° |
|
| 2026-04-02 09:35 | PORT ARRIVAL |
|
49.38514 / 11.06413
[DE] NUREMBERG
|
Speed: 2.5 kn Course: 129° |
| 2026-04-02 06:37 | START Moving | --- |
49.55270 / 10.96983
AMSTERDAM
|
Speed: 4 kn Course: 177° |
| 2026-04-02 06:05 | STOP Moving | --- |
49.55504 / 10.96968
AMSTERDAM
|
Speed: 0.2 kn Course: -1° |
| 2026-04-01 17:42 | Status Changed | Default Under way using engine |
49.62115 / 10.97809
AMSTERDAM
|
Speed: 1.2 kn Course: 207° |
| 2026-04-01 17:35 | OUT of Coverage |
49.62217 / 10.97912
North Sea
|
Speed: 1.2 kn Course: 205.7° |