ICEBIRD
Sailing
Current Trip
| Time Travelled | 7 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 15.57 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6 Knots |
| MAX Speed | 7.1 Knots |
| AVG Wind | 5.9 knots |
| MAX Wind | 7 knots |
| MIN Temp | 2.4°C / 36.32°F |
| MAX Temp | 3.4°C / 38.12°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 5 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 6.8 Knots |
| Course | 266.4° |
| Area | South Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 d ago |
Info
Information
The current position of ICEBIRD is in South Pacific Ocean with coordinates -54.90760° / -68.51515° as reported on 2026-03-28 11:27 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.8 Knots
The vessel ICEBIRD (MMSI: 375264000) is a Sailing It's sailing under the flag of [VC] St Vincent Grenadines.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ICEBIRD is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 2.1°C / 35.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 341° NNW |
| Pressure | 991.1 hPa |
| Humidity | 98.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 11:27 | OUT of Coverage |
-54.90760 / -68.51515
South Pacific Ocean
|
Speed: 6.8 kn Course: 266.4° |
|
| 2026-03-28 10:10 | Change Sea Area | Chilean (disputed - Chilean point of view) part of the South Pacific Ocean Argentinean part of the South Pacific Ocean |
-54.90882 / -68.30203
South Pacific Ocean
|
Speed: 5.3 kn Course: 42.4° |
| 2026-03-28 09:57 | START Moving | --- |
-54.92167 / -68.31852
|
Speed: 3.5 kn Course: 38° |
| 2026-03-28 08:57 | IN Coverage |
-54.92311 / -68.32159
South Pacific Ocean
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-26 16:34 | OUT of Coverage |
-54.82512 / -68.22801
South Pacific Ocean
|
Speed: 6.8 kn Course: 107.8° |
|
| 2026-03-26 16:12 | PORT DEPARTURE |
|
-54.82512 / -68.22801
|
Speed: 4.4 kn Course: 96.9° |
| 2026-03-26 16:11 | START Moving |
-54.81232 / -68.29761
[AR] USHUAIA
|
Speed: 4.4 kn Course: 96.9° |
|
| 2026-03-26 15:53 | IN Coverage |
-54.81324 / -68.30517
South Pacific Ocean
[AR] USHUAIA
|
Speed: 0.5 kn Course: 294° |
|
| 2026-03-25 06:18 | OUT of Coverage |
-54.81381 / -68.30647
South Pacific Ocean
[AR] USHUAIA
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-25 06:18 | IN Coverage |
-54.81381 / -68.30647
South Pacific Ocean
[AR] USHUAIA
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |