ICEBIRD
Sailing
Current Trip
| Time Travelled | 7 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 15.57 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6 Knots |
| MAX Speed | 7.1 Knots |
| AVG Wind | 5.9 knots |
| MAX Wind | 7 knots |
| MIN Temp | 2.4°C / 36.32°F |
| MAX Temp | 3.4°C / 38.12°F |
| Dybgang | --- |
| Position Modtaget | 5 d siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | 6.8 Knots |
| Kurs | 266.4° |
| Område | South Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 5 d siden |
Info
Information
The current position of ICEBIRD is in South Pacific Ocean with coordinates -54.90760° / -68.51515° as reported on 2026-03-28 11:27 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.8 Knots
The vessel ICEBIRD (MMSI: 375264000) is a Sailing It's sailing under the flag of [VC] St Vincent Grenadines.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ICEBIRD is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 2.1°C / 35.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 341° NNW |
| Pressure | 991.1 hPa |
| Humidity | 98.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 11:27 | Udenfor Dækning |
-54.90760 / -68.51515
South Pacific Ocean
|
Fart: 6.8 kn Kurs: 266.4° |
|
| 2026-03-28 10:10 | Ændre havområde | Chilean (disputed - Chilean point of view) part of the South Pacific Ocean Argentinean part of the South Pacific Ocean |
-54.90882 / -68.30203
South Pacific Ocean
|
Fart: 5.3 kn Kurs: 42.4° |
| 2026-03-28 09:57 | START Sejllads | --- |
-54.92167 / -68.31852
|
Fart: 3.5 kn Kurs: 38° |
| 2026-03-28 08:57 | Indenfor Dækning |
-54.92311 / -68.32159
South Pacific Ocean
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-26 16:34 | Udenfor Dækning |
-54.82512 / -68.22801
South Pacific Ocean
|
Fart: 6.8 kn Kurs: 107.8° |
|
| 2026-03-26 16:12 | Afsejlet fra sidste havn |
|
-54.82512 / -68.22801
|
Fart: 4.4 kn Kurs: 96.9° |
| 2026-03-26 16:11 | START Sejllads |
-54.81232 / -68.29761
[AR] USHUAIA
|
Fart: 4.4 kn Kurs: 96.9° |
|
| 2026-03-26 15:53 | Indenfor Dækning |
-54.81324 / -68.30517
South Pacific Ocean
[AR] USHUAIA
|
Fart: 0.5 kn Kurs: 294° |
|
| 2026-03-25 06:18 | Udenfor Dækning |
-54.81381 / -68.30647
South Pacific Ocean
[AR] USHUAIA
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-25 06:18 | Indenfor Dækning |
-54.81381 / -68.30647
South Pacific Ocean
[AR] USHUAIA
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |