HELLAS STREAM
Not available
Current Trip
| Time Travelled | 10 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 3904.91 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 15 Knots |
| MAX Speed | 17.3 Knots |
| AVG Wind | 11.5 knots |
| MAX Wind | 19.8 knots |
| MIN Temp | 18.9°C / 66.02°F |
| MAX Temp | 28°C / 82.4°F |
| Draught | 7 m |
| Position Received | 14 h, 44 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 14.9 Knots |
| Course | 109.5° |
| Area | South Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 14 h, 44 m ago |
Info
Information
The current position of HELLAS STREAM is in South Atlantic Ocean with coordinates -34.75833° / 18.34835° as reported on 2026-04-02 09:48 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 14.9 Knots
The vessel HELLAS STREAM (MMSI: 308090000) is a Not available It's sailing under the flag of [BS] Bahamas.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HELLAS STREAM is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HELLAS STREAM as reported by AIS is 7 meters
Weather
| Temperature | 21.1°C / 69.98°F |
|---|---|
| Wind Speed | 4 knots |
| Direction | 331° NNW |
| Pressure | 1015.4 hPa |
| Humidity | 90.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-22 20:42 | 2026-03-23 07:00 | 10 h | |
| 2026-03-16 18:07 | 2026-03-17 01:30 | 7 h | |
| 2026-03-14 19:57 | 2026-03-16 01:29 | 1 d | |
| 2026-03-12 10:00 | 2026-03-13 20:06 | 1 d | |
| 2026-03-08 07:09 | 2026-03-09 09:23 | 1 d | |
| 2026-02-23 18:31 | 2026-02-25 00:00 | 1 d | |
| 2026-02-19 07:51 | 2026-02-22 16:17 | 3 d | |
| 2026-02-03 11:40 | 2026-02-06 18:39 | 3 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-17 01:30 | 2026-03-22 20:42 | 1831.98 nm | |||
| 2026-03-16 01:29 | 2026-03-16 18:07 | 255.23 nm | |||
| 2026-03-13 20:06 | 2026-03-14 19:57 | 403.02 nm | |||
| 2026-03-09 09:23 | 2026-03-12 10:00 | 1210.09 nm | |||
| 2026-02-25 00:00 | 2026-03-08 07:09 | 4327.22 nm | |||
| 2026-02-22 16:17 | 2026-02-23 18:31 | 415.64 nm | |||
| 2026-02-06 18:39 | 2026-02-19 07:51 | 5053.95 nm | |||
| 2026-01-24 02:04 | 2026-02-03 11:40 | 3969.07 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 09:57 | Status Changed | Default Under way using engine |
-34.77088 / 18.38862
COTRB
|
Speed: 14.9 kn Course: 109.5° |
| 2026-04-02 09:48 | OUT of Coverage |
-34.75833 / 18.34835
South Atlantic Ocean
|
Speed: 14.9 kn Course: 109.5° |
|
| 2026-04-02 09:29 | Status Changed | Under way using engine Default |
-34.73753 / 18.25703
COTRB
|
Speed: 14.1 kn Course: 106° |
| 2026-04-02 09:24 | Status Changed | Default Under way using engine |
-34.73327 / 18.23818
COTRB
|
Speed: 14.1 kn Course: 105.3° |
| 2026-04-02 09:06 | Status Changed | Under way using engine Default |
-34.71323 / 18.15193
COTRB
|
Speed: 14 kn Course: 106° |
| 2026-04-02 09:05 | Status Changed | Default Under way using engine |
-34.71203 / 18.14698
COTRB
|
Speed: 13.9 kn Course: 120.9° |
| 2026-04-02 08:53 | Status Changed | Under way using engine Default |
-34.68977 / 18.09812
COTRB
|
Speed: 14 kn Course: 126° |
| 2026-04-02 08:44 | IN Coverage |
-34.68977 / 18.09812
South Atlantic Ocean
|
Speed: 14 kn Course: 125° |
|
| 2026-04-02 07:24 | Status Changed | Default Under way using engine |
-34.43437 / 17.81420
COTRB
|
Speed: 14.5 kn Course: 149.5° |
| 2026-04-02 07:19 | OUT of Coverage |
-34.41588 / 17.80075
South Atlantic Ocean
|
Speed: 14.5 kn Course: 149.5° |