GREY
Reserved for future use
Current Trip
| Trip Time | 23 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 5.02 nm |
| AVG Speed | 11 Knots |
| MAX Speed | 11 Knots |
| Draught | 0.4 m |
| AVG Wind | 15.2 knots |
| MAX Wind | 19.8 knots |
| MIN Temp | 11°C / 51.8°F |
| MAX Temp | 12.3°C / 54.14°F |
| Position Received | 9 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Restricted manoeuverability |
| Speed | 0.4 Knots |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 9 d ago |
Info
Information
The current position of GREY is in North Sea with coordinates 52.38587° / 4.94477° as reported on 2026-03-24 17:33 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.4 Knots and is currently inside the port of AMSTERDAM.
The vessel GREY (MMSI: 244184658) is a Reserved for future use It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GREY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of GREY as reported by AIS is 0.4 meters
Weather
| Temperature | 11.2°C / 52.16°F |
|---|---|
| Wind Speed | 20 knots |
| Direction | 226° SW |
| Pressure | 1009 hPa |
| Humidity | 69.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-24 18:26 | |||
| 2026-03-24 15:11 | 2026-03-24 18:03 | 2 h | |
| 2026-03-24 11:37 | |||
| 2026-03-17 11:41 | 2026-03-17 12:32 | 50 m | |
| 2026-03-17 11:35 | 2026-03-17 11:38 | 2 m | |
| 2026-03-17 11:25 | 2026-03-17 11:27 | 2 m | |
| 2026-03-17 11:20 | 2026-03-17 11:23 | 2 m | |
| 2026-03-17 11:15 | 2026-03-17 11:17 | 2 m | |
| 2026-03-17 11:05 | 2026-03-17 11:13 | 7 m | |
| 2026-03-17 11:03 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-24 18:03 | 2026-03-24 18:26 | 5.02 nm | |||
| 2026-03-24 11:37 | 2026-03-24 15:11 | 13.51 nm | |||
| 2026-03-17 11:38 | 2026-03-17 11:41 | 0.20 nm | |||
| 2026-03-17 11:27 | 2026-03-17 11:35 | 0.40 nm | |||
| 2026-03-17 11:23 | 2026-03-17 11:25 | 0.14 nm | |||
| 2026-03-17 11:17 | 2026-03-17 11:20 | 0.09 nm | |||
| 2026-03-17 11:13 | 2026-03-17 11:15 | 0.14 nm | |||
| 2026-03-17 11:03 | 2026-03-17 11:05 | 0.13 nm | |||
| 2026-03-05 13:52 | 2026-03-05 13:58 | 0.49 nm | |||
| 2026-03-05 05:05 | 2026-03-05 13:30 | 38.84 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-24 17:33 | OUT of Coverage |
52.38587 / 4.94477
North Sea
[NL] AMSTERDAM
|
Speed: 0.4 kn Course: 13.4° |
|
| 2026-03-24 17:26 | STOP Moving |
52.38584 / 4.94472
[NL] AMSTERDAM
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-24 17:26 | PORT ARRIVAL |
|
52.38584 / 4.94472
[NL] AMSTERDAM
|
Speed: 0.6 kn Course: 511° |
| 2026-03-24 17:03 | PORT DEPARTURE |
|
52.32349 / 5.01836
PEILEN
|
Speed: 8.8 kn Course: 0.9° |
| 2026-03-24 17:01 | START Moving |
52.31957 / 5.01884
[NL] WEESP
|
Speed: 11 kn Course: 352.6° |
|
| 2026-03-24 14:57 | STOP Moving |
52.31757 / 5.01935
[NL] WEESP
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-24 14:48 | START Moving |
52.30781 / 5.03071
[NL] WEESP
|
Speed: 5 kn Course: 268.5° |
|
| 2026-03-24 14:12 | STOP Moving |
52.30837 / 5.03452
[NL] WEESP
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-24 14:11 | PORT ARRIVAL |
|
52.30837 / 5.03452
[NL] WEESP
|
Speed: 3.9 kn Course: 71.6° |
| 2026-03-24 14:01 | START Moving | --- |
52.31550 / 5.01923
PEILEN
|
Speed: 18.1 kn Course: 171.8° |