FLORENCE
Tanker
Current Trip
| Trip Time | 8 mins |
|---|---|
| Trip Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| Draught | 0 m |
| AVG Wind | 8.2 knots |
| MAX Wind | 8.2 knots |
| MIN Temp | 10.4°C / 50.72°F |
| MAX Temp | 10.4°C / 50.72°F |
| Position Received | 3 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 1.2 Knots |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 d ago |
Info
Information
The current position of FLORENCE is in North Sea with coordinates 51.15281° / 4.33193° as reported on 2026-03-30 12:31 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 1.2 Knots and is currently inside the port of HEMIKSEM.
The vessel FLORENCE (MMSI: 244730485) is a Tanker It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FLORENCE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 9.3°C / 48.74°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 332° NNW |
| Pressure | 1018 hPa |
| Humidity | 65.5 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-29 11:17 | |||
| 2026-03-27 12:31 | 2026-03-29 11:09 | 1 d | |
| 2026-03-25 11:54 | 2026-03-26 09:41 | 21 h | |
| 2026-03-23 11:56 | 2026-03-23 12:34 | 38 m | |
| 2026-03-22 05:02 | 2026-03-23 08:51 | 1 d | |
| 2026-03-21 06:26 | 2026-03-22 04:54 | 22 h | |
| 2026-03-21 02:26 | 2026-03-21 03:05 | 39 m | |
| 2026-03-19 20:23 | 2026-03-20 16:09 | 19 h | |
| 2026-03-14 17:48 | 2026-03-17 11:32 | 2 d | |
| 2026-03-14 14:02 | 2026-03-14 14:46 | 43 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 26 | ||
| 19 | ||
| 14 | ||
| 12 | ||
| 11 | ||
| 10 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-29 13:09 | 2026-03-29 13:17 | --- | |||
| 2026-03-26 10:41 | 2026-03-27 13:31 | 54.38 nm | |||
| 2026-03-23 13:34 | 2026-03-25 12:54 | 69.05 nm | |||
| 2026-03-23 09:51 | 2026-03-23 12:56 | 22.89 nm | |||
| 2026-03-22 05:54 | 2026-03-22 06:02 | 0.74 nm | |||
| 2026-03-21 04:05 | 2026-03-21 07:26 | 22.76 nm | |||
| 2026-03-20 17:09 | 2026-03-21 03:26 | 66.27 nm | |||
| 2026-03-17 12:32 | 2026-03-19 21:23 | 54.73 nm | |||
| 2026-03-14 15:46 | 2026-03-14 18:48 | 30.64 nm | |||
| 2026-03-14 07:22 | 2026-03-14 15:02 | 64.56 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 12:38 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.15316 / 4.33250
[BE] HEMIKSEM
|
Speed: 1.2 kn Course: 511° |
| 2026-03-30 12:31 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.15281 / 4.33193
[BE] HEMIKSEM
|
Speed: 1.2 kn Course: -1° |
| 2026-03-30 12:31 | OUT of Coverage |
51.15281 / 4.33193
North Sea
[BE] HEMIKSEM
|
Speed: 1.2 kn Course: 173° |
|
| 2026-03-30 12:12 | IN Coverage |
51.15281 / 4.33193
North Sea
[BE] HEMIKSEM
|
Speed: 1.2 kn Course: 173° |
|
| 2026-03-29 11:17 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.15378 / 4.33196
[BE] HEMIKSEM
|
Speed: 2.9 kn Course: 511° |
| 2026-03-29 11:17 | STOP Moving |
51.15378 / 4.33196
[BE] HEMIKSEM
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
|
| 2026-03-29 11:17 | PORT ARRIVAL |
|
51.15378 / 4.33196
[BE] HEMIKSEM
|
Speed: 2.9 kn Course: 511° |
| 2026-03-29 11:12 | OUT of Coverage |
51.15448 / 4.33121
North Sea
[BE] HEMIKSEM
|
Speed: 2.9 kn Course: 174.1° |
|
| 2026-03-29 11:09 | PORT DEPARTURE |
|
51.15704 / 4.33064
ANTWERPEN 6E HAVEND
|
Speed: 12.7 kn Course: 170.6° |
| 2026-03-29 10:06 | START Moving |
51.27970 / 4.33034
[BE] ANTWERP
|
Speed: 8.6 kn Course: 317.8° |