EVIS
Tug
Current Trip
| Trip Time | 13 days |
|---|---|
| Trip Distance | 198.20 nm |
| AVG Speed | 8 Knots |
| MAX Speed | 9.4 Knots |
| Draught | 2.5 m |
| AVG Wind | 9.5 knots |
| MAX Wind | 22.7 knots |
| MIN Temp | 3°C / 37.4°F |
| MAX Temp | 6.6°C / 43.88°F |
| Position Received | 7 h, 13 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | |
| Course | 245° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 7 h, 13 m ago |
Info
Information
The current position of EVIS is in North Sea with coordinates 58.08647° / 6.79537° as reported on 2026-04-02 23:04 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of FARSUND.
The vessel EVIS (MMSI: 257239900) is a Tug It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of EVIS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of EVIS as reported by AIS is 2.5 meters
Weather
| Temperature | 4.8°C / 40.64°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 266° W |
| Pressure | 1011.3 hPa |
| Humidity | 75 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-03 01:02 | |||
| 2026-03-10 16:14 | 2026-03-20 10:59 | 9 d | |
| 2026-03-05 08:59 | 2026-03-05 09:46 | 47 m | |
| 2026-03-04 13:32 | 2026-03-05 07:59 | 18 h | |
| 2026-03-02 10:38 | 2026-03-04 12:42 | 2 d | |
| 2026-02-27 15:29 | 2026-02-27 15:33 | 4 m | |
| 2026-02-25 09:41 | 2026-02-25 09:57 | 16 m | |
| 2026-02-16 11:20 | 2026-02-17 07:37 | 20 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-20 10:59 | 2026-04-03 01:02 | 198.20 nm | |||
| 2026-03-05 09:46 | 2026-03-10 16:14 | 112.84 nm | |||
| 2026-03-05 07:59 | 2026-03-05 08:59 | 7.04 nm | |||
| 2026-03-04 12:42 | 2026-03-04 13:32 | 5.49 nm | |||
| 2026-02-27 15:33 | 2026-03-02 10:38 | 29.72 nm | |||
| 2026-02-25 09:57 | 2026-02-27 15:29 | 89.90 nm | |||
| 2026-02-17 07:37 | 2026-02-25 09:41 | 34.68 nm | |||
| 2026-01-07 08:42 | 2026-02-16 11:20 | 204.69 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 23:06 | Status Changed | Default Under way using engine |
58.08650 / 6.79537
[NO] FARSUND
|
Speed: Course: 245° |
| 2026-04-02 23:04 | OUT of Coverage |
58.08647 / 6.79537
North Sea
[NO] FARSUND
|
Speed: Course: 241.3° |
|
| 2026-04-02 23:02 | STOP Moving |
58.08647 / 6.79537
[NO] FARSUND
|
Speed: 0.2 kn Course: 246° |
|
| 2026-04-02 23:02 | PORT ARRIVAL |
|
58.08647 / 6.79537
[NO] FARSUND
|
Speed: 0.7 kn Course: 245° |
| 2026-04-02 21:21 | Change Sea Area | Norwegian part of the North Sea Norwegian part of the Skaggerak |
57.97881 / 7.02355
North Sea
STAVANGER
|
Speed: 9 kn Course: 275.9° |
| 2026-04-02 19:46 | Destination Changed | STAVANGER KRAGERO |
58.00267 / 7.42059
STAVANGER
|
Speed: 8.6 kn Course: 280.5° |
| 2026-04-02 19:40 | ETA Changed | 2026/04/03 14:00 2027/03/20 21:00 |
58.00096 / 7.43918
KRAGERO
|
Speed: 8.5 kn Course: 279.5° |
| 2026-04-02 19:26 | ETA Changed | 2027/03/20 21:00 2026/11/18 23:00 |
58.00477 / 7.50029
KRAGERO
|
Speed: 7.6 kn Course: 263.5° |
| 2026-04-02 08:17 | START Moving | --- |
58.87146 / 9.42259
KRAGERO
|
Speed: 8.2 kn Course: 161.2° |
| 2026-04-02 03:45 | Status Changed | Under way using engine Default |
58.87593 / 9.41778
KRAGERO
|
Speed: Course: 176° |