DRAWNO
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 15 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 3960.59 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.5 Knots |
| MAX Speed | 15.9 Knots |
| AVG Wind | 10.8 knots |
| MAX Wind | 25 knots |
| MIN Temp | 1.7°C / 35.06°F |
| MAX Temp | 26.1°C / 78.98°F |
| Draught | 10 m |
| Position Received | 19 h, 6 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | |
| Course | 25° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 19 h, 6 m ago |
Info
Information
The current position of DRAWNO is in North Atlantic Ocean with coordinates 9.22903° / -13.82270° as reported on 2026-04-02 00:50 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel DRAWNO (IMO: 9727508, MMSI: 636017075) is a Cargo It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DRAWNO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DRAWNO as reported by AIS is 10 meters
Weather
| Temperature | 25.2°C / 77.36°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 252° WSW |
| Pressure | 1009.5 hPa |
| Humidity | 85.7 % |
| Cloud Coverage | 22 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-12 11:28 | 2026-03-18 05:41 | 5 d | |
| 2026-03-05 15:50 | 2026-03-09 04:48 | 3 d | |
| 2026-02-09 05:35 | |||
| 2026-02-02 23:02 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-09 04:48 | 2026-03-12 12:28 | 768.98 nm | |||
| 2026-02-02 19:02 | 2026-03-05 15:50 | 6857.58 nm | |||
| 2026-02-02 19:02 | 2026-02-08 23:35 | 1467.60 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 00:53 | Status Changed | Default At anchor |
9.22905 / -13.82274
GB TYN
|
Speed: Course: 25° |
| 2026-04-02 00:50 | Detected in Sea | Guinean part of the North Atlantic Ocean |
9.22903 / -13.82270
North Atlantic Ocean
|
Speed: Course: 304° |
| 2026-04-02 00:50 | Status Changed | At anchor Default |
9.22903 / -13.82270
GB TYN
|
Speed: Course: 26° |
| 2026-04-02 00:50 | OUT of Coverage |
9.22903 / -13.82270
North Atlantic Ocean
|
Speed: Course: 304° |
|
| 2026-04-02 00:47 | IN Coverage |
9.22903 / -13.82270
North Atlantic Ocean
|
Speed: Course: 304° |
|
| 2026-04-01 13:48 | STOP Moving | --- |
9.23043 / -13.82311
GB TYN
|
Speed: 0.2 kn Course: 60° |
| 2026-03-31 06:11 | Status Changed | Default Under way using engine |
12.69333 / -18.17833
GB TYN
|
Speed: 11.8 kn Course: 163.3° |
| 2026-03-31 06:06 | OUT of Coverage |
12.71086 / -18.18475
North Atlantic Ocean
|
Speed: 11.8 kn Course: 163.3° |
|
| 2026-03-31 04:20 | Detected in Sea | Senegalese part of the North Atlantic Ocean |
13.04998 / -18.28677
North Atlantic Ocean
|
Speed: 12.2 kn Course: 166.5° |
| 2026-03-31 01:35 | Change Sea Area | Gambian part of the North Atlantic Ocean Senegalese part of the North Atlantic Ocean |
13.59310 / -18.45706
North Atlantic Ocean
|
Speed: 12 kn Course: 162.3° |