COUCOU
Fishing
Current Trip
| Time Travelled | 9 h, 17 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 48.53 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.8 Knots |
| MAX Speed | 9.5 Knots |
| AVG Wind | 10.3 knots |
| MAX Wind | 13 knots |
| MIN Temp | 8.3°C / 46.94°F |
| MAX Temp | 9.6°C / 49.28°F |
| Draught | --- |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 6.8 Knots |
| Course | 122.5° |
| Area | English Channel |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
info
Information
The current position of COUCOU is in English Channel with coordinates 48.63300° / -2.03329° as reported on 2026-04-03 03:10 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.8 Knots
The vessel COUCOU (MMSI: 228296000) is a Fishing It's sailing under the flag of [FR] France.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of COUCOU is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 8.3°C / 46.94°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 229° SW |
| Pressure | 1019.5 hPa |
| Humidity | 81.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 07:07 | 2026-04-02 19:53 | 12 h | |
| 2026-04-01 05:21 | 2026-04-01 19:50 | 14 h | |
| 2026-03-31 06:17 | 2026-03-31 18:03 | 11 h | |
| 2026-03-30 04:42 | 2026-03-30 17:46 | 13 h | |
| 2026-03-27 11:09 | 2026-03-29 16:24 | 2 d | |
| 2026-03-25 07:45 | 2026-03-26 23:24 | 1 d | |
| 2026-03-24 09:37 | 2026-03-24 21:27 | 11 h | |
| 2026-03-23 08:15 | 2026-03-23 20:52 | 12 h | |
| 2026-03-18 16:27 | 2026-03-22 19:09 | 4 d | |
| 2026-03-17 17:00 | 2026-03-18 05:04 | 12 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 205 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 19:50 | 2026-04-02 07:07 | 58.75 nm | |||
| 2026-03-31 18:03 | 2026-04-01 05:21 | 62.89 nm | |||
| 2026-03-30 17:46 | 2026-03-31 06:17 | 38.74 nm | |||
| 2026-03-29 16:24 | 2026-03-30 04:42 | 52.37 nm | |||
| 2026-03-26 23:24 | 2026-03-27 11:09 | 51.80 nm | |||
| 2026-03-24 21:27 | 2026-03-25 07:45 | 49.05 nm | |||
| 2026-03-23 20:52 | 2026-03-24 09:37 | 72.80 nm | |||
| 2026-03-22 19:09 | 2026-03-23 08:15 | 49.88 nm | |||
| 2026-03-18 05:04 | 2026-03-18 16:27 | 58.32 nm | |||
| 2026-03-17 04:51 | 2026-03-17 17:00 | 46.15 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 01:00 | Change Sea Area | French part of the English Channel Jersey part of the English Channel |
48.78527 / -2.11085
English Channel
|
Speed: 6.7 kn Course: 116.8° |
| 2026-04-03 00:58 | Change Sea Area | Jersey part of the English Channel French part of the English Channel |
48.78671 / -2.11019
English Channel
|
Speed: 5.1 kn Course: 307.8° |
| 2026-04-03 00:37 | Change Sea Area | French part of the English Channel Jersey part of the English Channel |
48.78200 / -2.09861
English Channel
|
Speed: 7.3 kn Course: 133.9° |
| 2026-04-03 00:13 | Change Sea Area | Jersey part of the English Channel French part of the English Channel |
48.78659 / -2.09926
English Channel
|
Speed: 4.6 kn Course: 317° |
| 2026-04-02 23:40 | Change Sea Area | French part of the English Channel Jersey part of the English Channel |
48.78527 / -2.09513
English Channel
|
Speed: 4.7 kn Course: 120.7° |
| 2026-04-02 23:24 | Change Sea Area | Jersey part of the English Channel French part of the English Channel |
48.78874 / -2.10932
English Channel
|
Speed: 8.1 kn Course: 307.2° |
| 2026-04-02 23:10 | Change Sea Area | French part of the English Channel Jersey part of the English Channel |
48.78507 / -2.11223
English Channel
|
Speed: 5.2 kn Course: 134° |
| 2026-04-02 23:01 | Change Sea Area | Jersey part of the English Channel French part of the English Channel |
48.78754 / -2.12216
English Channel
|
Speed: 7 kn Course: 312.6° |
| 2026-04-02 22:43 | Change Sea Area | French part of the English Channel Jersey part of the English Channel |
48.78487 / -2.10680
English Channel
|
Speed: 4.8 kn Course: 127.2° |
| 2026-04-02 22:15 | START Moving | --- |
48.79274 / -2.11025
|
Speed: 3.4 kn Course: 304.5° |