COMMODORE P
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 10 h, 15 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 191.13 nm |
| AVG Speed | 18.1 Knots |
| MAX Speed | 18.1 Knots |
| Draught | 1.2 m |
| AVG Wind | 10.5 knots |
| MAX Wind | 21.7 knots |
| MIN Temp | 5.7°C / 42.26°F |
| MAX Temp | 8.4°C / 47.12°F |
| Position Received | 39 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | |
| Course | 162° |
| Area | Celtic Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 39 m ago |
Info
Information
The current position of COMMODORE P is in Celtic Sea with coordinates 51.71242° / -5.04092° as reported on 2026-04-02 21:14 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of PEMBROKE.
The vessel COMMODORE P (MMSI: 235097729) is a Cargo It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of COMMODORE P is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of COMMODORE P as reported by AIS is 1.2 meters
Weather
| Temperature | 7.7°C / 45.86°F |
|---|---|
| Wind Speed | 19 knots |
| Direction | 199° SSW |
| Pressure | 1015.7 hPa |
| Humidity | 95.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 63 | ||
| 10 | ||
| 5 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 2 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 20:20 | STOP Moving |
51.71234 / -5.04088
[GB] PEMBROKE
|
Speed: 0.1 kn Course: 71° |
|
| 2026-04-02 20:17 | START Moving |
51.71156 / -5.04090
[GB] PEMBROKE
|
Speed: 4 kn Course: 324° |
|
| 2026-04-02 20:01 | STOP Moving |
51.70998 / -5.03896
[GB] PEMBROKE
|
Speed: 0.1 kn Course: 323° |
|
| 2026-04-02 19:46 | PORT ARRIVAL |
|
51.69754 / -5.05868
[GB] PEMBROKE
|
Speed: 7.3 kn Course: 73.8° |
| 2026-04-02 19:43 | Destination Changed | MILFORD HAVEN LIVERPOOL |
51.69611 / -5.07111
MILFORD HAVEN
|
Speed: 7.5 kn Course: 77.5° |
| 2026-04-02 19:31 | ETA Changed | 2026/04/02 22:00 2026/03/03 13:00 |
51.69671 / -5.10893
LIVERPOOL
|
Speed: 7.1 kn Course: 92.8° |
| 2026-04-02 19:31 | Draught Changed | 1.2 1 |
51.69671 / -5.10893
LIVERPOOL
|
Speed: 7.1 kn Course: 92.8° |
| 2026-04-02 18:59 | Change Sea Area | United Kingdom part of the Celtic Sea United Kingdom part of the Irish Sea and St. George's Channel |
51.67674 / -5.26220
Celtic Sea
|
Speed: 17.2 kn Course: 106.3° |
| 2026-04-02 18:58 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.67730 / -5.26665
LIVERPOOL
|
Speed: 14.4 kn Course: 100° |
| 2026-04-02 18:52 | IN Coverage |
51.67674 / -5.26220
Celtic Sea
|
Speed: 17.2 kn Course: 106.3° |