CHIRICO
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 9 h, 23 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 8 h, 13 mins |
| Distance Travelled | 89.64 nm |
| Remaining Distance | 77.83 nm |
| AVG Speed | 9.6 Knots |
| MAX Speed | 10.4 Knots |
| AVG Wind | 3.9 knots |
| MAX Wind | 7 knots |
| MIN Temp | 1.8°C / 35.24°F |
| MAX Temp | 8°C / 46.4°F |
| Draught | 1.4 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 9.5 Knots |
| Course | 313.1° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of CHIRICO is in North Sea with coordinates 51.87679° / 6.02719° as reported on 2026-04-03 05:43 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.5 Knots and is heading at the port of ROZENBURG. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-03 15:57 LT
The vessel CHIRICO (MMSI: 218060950) is a Tanker It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CHIRICO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CHIRICO as reported by AIS is 1.4 meters
Weather
| Temperature | 2.8°C / 37.04°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 201° SSW |
| Pressure | 1017.5 hPa |
| Humidity | 80 % |
| Cloud Coverage | 75 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 06:49 | 2026-04-02 22:21 | 15 h | |
| 2026-03-30 15:13 | 2026-04-02 06:31 | 2 d | |
| 2026-03-30 06:24 | 2026-03-30 07:24 | 59 m | |
| 2026-03-28 23:49 | 2026-03-29 11:34 | 10 h | |
| 2026-03-28 08:55 | 2026-03-28 09:32 | 36 m | |
| 2026-03-27 21:02 | 2026-03-28 05:23 | 8 h | |
| 2026-03-27 16:53 | 2026-03-27 20:01 | 3 h | |
| 2026-03-27 11:09 | 2026-03-27 11:50 | 40 m | |
| 2026-03-26 04:59 | 2026-03-26 16:23 | 11 h | |
| 2026-03-25 13:19 | 2026-03-25 13:55 | 35 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 23 | ||
| 23 | ||
| 21 | ||
| 15 | ||
| 10 | ||
| 7 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 06:31 | 2026-04-02 06:49 | 2.32 nm | |||
| 2026-03-30 07:24 | 2026-03-30 15:13 | 42.30 nm | |||
| 2026-03-29 11:34 | 2026-03-30 06:24 | 122.98 nm | |||
| 2026-03-28 09:32 | 2026-03-28 23:49 | 122.46 nm | |||
| 2026-03-28 05:23 | 2026-03-28 08:55 | 34.26 nm | |||
| 2026-03-27 20:01 | 2026-03-27 21:02 | 5.69 nm | |||
| 2026-03-27 11:50 | 2026-03-27 16:53 | 27.49 nm | |||
| 2026-03-26 16:23 | 2026-03-27 11:09 | 123.93 nm | |||
| 2026-03-25 13:55 | 2026-03-26 04:59 | 122.11 nm | |||
| 2026-03-25 09:42 | 2026-03-25 13:19 | 34.24 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 03:23 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.70084 / 6.46316
ROZENBURG
|
Speed: 9.8 kn Course: 342° |
| 2026-04-03 03:19 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.69206 / 6.46873
ROZENBURG
|
Speed: 9.7 kn Course: 350.7° |
| 2026-04-03 01:51 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.57847 / 6.66285
ROZENBURG
|
Speed: 9.7 kn Course: 289° |
| 2026-04-03 01:42 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.56190 / 6.68749
ROZENBURG
|
Speed: 9.6 kn Course: 9.8° |
| 2026-04-03 00:55 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.47233 / 6.69175
ROZENBURG
|
Speed: 9.9 kn Course: 276° |
| 2026-04-03 00:37 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.43961 / 6.71155
ROZENBURG
|
Speed: 9.8 kn Course: 315.3° |
| 2026-04-03 00:08 | Destination Changed | ROZENBURG BUDENHEIM |
51.37525 / 6.71443
ROZENBURG
|
Speed: 9.8 kn Course: 64° |
| 2026-04-03 00:06 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.37341 / 6.70551
BUDENHEIM
|
Speed: 10 kn Course: 81° |
| 2026-04-03 00:05 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.37301 / 6.70179
BUDENHEIM
|
Speed: 10 kn Course: 82.3° |
| 2026-04-03 00:05 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.37296 / 6.70113
BUDENHEIM
|
Speed: 10 kn Course: 81° |