CHIKOU
Tug
Current Trip
| Time Travelled | 17 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1.48 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.5 Knots |
| MAX Speed | 6.5 Knots |
| AVG Wind | 9 knots |
| MAX Wind | 9 knots |
| MIN Temp | 16.6°C / 61.88°F |
| MAX Temp | 16.7°C / 62.06°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 2 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 6.5 Knots |
| Course | 123.7° |
| Area | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 m ago |
Info
info
Information
The current position of CHIKOU is in North Pacific Ocean with coordinates 35.62732° / 139.99307° as reported on 2026-04-03 03:38 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.5 Knots
The vessel CHIKOU (MMSI: 431028266) is a Tug It's sailing under the flag of [JP] Japan.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CHIKOU is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 16.5°C / 61.7°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 204° SSW |
| Pressure | 1018.2 hPa |
| Humidity | 44.6 % |
| Cloud Coverage | 3 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-03 08:26 | 2026-04-03 12:23 | 3 h | |
| 2026-03-27 08:08 | 2026-03-27 11:02 | 2 h | |
| 2026-03-24 06:26 | 2026-03-24 08:27 | 2 h | |
| 2026-03-23 02:10 | 2026-03-23 10:59 | 8 h | |
| 2026-03-11 06:29 | 2026-03-11 10:22 | 3 h | |
| 2026-02-28 15:32 | 2026-03-03 06:55 | 2 d | |
| 2026-02-25 06:16 | 2026-02-25 10:28 | 4 h | |
| 2026-02-24 07:39 | |||
| 2026-02-20 06:28 | 2026-02-20 10:04 | 3 h | |
| 2026-02-18 13:43 | 2026-02-18 16:40 | 2 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 11:02 | 2026-04-03 08:26 | 57.30 nm | |||
| 2026-03-24 08:27 | 2026-03-27 08:08 | 20.05 nm | |||
| 2026-03-23 10:59 | 2026-03-24 06:26 | 7.67 nm | |||
| 2026-03-11 10:22 | 2026-03-23 02:10 | 19.01 nm | |||
| 2026-03-03 06:55 | 2026-03-11 06:29 | 20.52 nm | |||
| 2026-02-25 10:28 | 2026-02-28 15:32 | 14.58 nm | |||
| 2026-02-24 07:39 | 2026-02-25 06:16 | 13.33 nm | |||
| 2026-02-18 16:40 | 2026-02-20 06:28 | 15.00 nm | |||
| 2026-02-16 09:38 | 2026-02-18 13:43 | 8.08 nm | |||
| 2026-02-09 09:53 | 2026-02-16 06:35 | 55.76 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 03:23 | PORT DEPARTURE |
|
35.64393 / 139.97114
|
Speed: 6.1 kn Course: 147.5° |
| 2026-04-03 03:02 | IN Coverage |
35.67368 / 139.94589
North Pacific Ocean
[JP] FUNABASHI
|
Speed: 6.1 kn Course: 103.1° |
|
| 2026-04-02 23:26 | OUT of Coverage |
35.64879 / 139.96818
North Pacific Ocean
[JP] FUNABASHI
|
Speed: 3.9 kn Course: 328.5° |
|
| 2026-04-02 23:26 | PORT ARRIVAL |
|
35.64879 / 139.96818
[JP] FUNABASHI
|
Speed: 4 kn Course: 328.7° |
| 2026-04-02 22:35 | IN Coverage |
35.60928 / 140.02093
North Pacific Ocean
|
Speed: 4.3 kn Course: 310.8° |
|
| 2026-04-02 19:19 | OUT of Coverage |
35.56848 / 140.11625
North Pacific Ocean
|
Speed: 6.2 kn Course: 271.3° |
|
| 2026-04-02 19:19 | IN Coverage |
35.56848 / 140.11625
North Pacific Ocean
|
Speed: 6.2 kn Course: 271.3° |
|
| 2026-04-02 06:15 | OUT of Coverage |
35.48855 / 140.00956
North Pacific Ocean
|
Speed: 6.2 kn Course: 32.2° |
|
| 2026-04-02 06:11 | IN Coverage |
35.48297 / 140.01082
North Pacific Ocean
|
Speed: 6.2 kn Course: 323.9° |
|
| 2026-04-02 04:11 | OUT of Coverage |
35.47909 / 140.01292
North Pacific Ocean
|
Speed: 4.4 kn Course: 146.1° |