CHIKOU
Tug
Current Trip
CHIKOU is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | 6 h, 1 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 5.23 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.5 Knots |
| MAX Speed | 6.7 Knots |
| AVG Wind | 9.7 knots |
| MAX Wind | 11 knots |
| MIN Temp | 14.4°C / 57.92°F |
| MAX Temp | 16.7°C / 62.06°F |
| Dybgang | --- |
| Position Modtaget | 5 h, 0 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | 6.2 Knots |
| Kurs | 130.8° |
| Område | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 5 h, 0 m siden |
Info
info
Information
The current position of CHIKOU is in North Pacific Ocean with coordinates 35.57642° / 140.07407° as reported on 2026-04-03 04:24 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.2 Knots
The vessel CHIKOU (MMSI: 431028266) is a Tug It's sailing under the flag of [JP] Japan.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CHIKOU is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 14.7°C / 58.46°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 226° SW |
| Pressure | 1018 hPa |
| Humidity | 62.4 % |
| Cloud Coverage | 14 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-03 08:26 | 2026-04-03 12:23 | 3 h | |
| 2026-03-27 08:08 | 2026-03-27 11:02 | 2 h | |
| 2026-03-24 06:26 | 2026-03-24 08:27 | 2 h | |
| 2026-03-23 02:10 | 2026-03-23 10:59 | 8 h | |
| 2026-03-11 06:29 | 2026-03-11 10:22 | 3 h | |
| 2026-02-28 15:32 | 2026-03-03 06:55 | 2 d | |
| 2026-02-25 06:16 | 2026-02-25 10:28 | 4 h | |
| 2026-02-24 07:39 | |||
| 2026-02-20 06:28 | 2026-02-20 10:04 | 3 h | |
| 2026-02-18 13:43 | 2026-02-18 16:40 | 2 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 11:02 | 2026-04-03 08:26 | 57.30 nm | |||
| 2026-03-24 08:27 | 2026-03-27 08:08 | 20.05 nm | |||
| 2026-03-23 10:59 | 2026-03-24 06:26 | 7.67 nm | |||
| 2026-03-11 10:22 | 2026-03-23 02:10 | 19.01 nm | |||
| 2026-03-03 06:55 | 2026-03-11 06:29 | 20.52 nm | |||
| 2026-02-25 10:28 | 2026-02-28 15:32 | 14.58 nm | |||
| 2026-02-24 07:39 | 2026-02-25 06:16 | 13.33 nm | |||
| 2026-02-18 16:40 | 2026-02-20 06:28 | 15.00 nm | |||
| 2026-02-16 09:38 | 2026-02-18 13:43 | 8.08 nm | |||
| 2026-02-09 09:53 | 2026-02-16 06:35 | 55.76 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 04:24 | Udenfor Dækning |
35.57642 / 140.07407
North Pacific Ocean
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 130.8° |
|
| 2026-04-03 03:23 | Afsejlet fra sidste havn |
|
35.64393 / 139.97114
|
Fart: 6.1 kn Kurs: 147.5° |
| 2026-04-03 03:02 | Indenfor Dækning |
35.67368 / 139.94589
North Pacific Ocean
[JP] FUNABASHI
|
Fart: 6.1 kn Kurs: 103.1° |
|
| 2026-04-02 23:26 | Udenfor Dækning |
35.64879 / 139.96818
North Pacific Ocean
[JP] FUNABASHI
|
Fart: 3.9 kn Kurs: 328.5° |
|
| 2026-04-02 23:26 | Skibe i havn |
|
35.64879 / 139.96818
[JP] FUNABASHI
|
Fart: 4 kn Kurs: 328.7° |
| 2026-04-02 22:35 | Indenfor Dækning |
35.60928 / 140.02093
North Pacific Ocean
|
Fart: 4.3 kn Kurs: 310.8° |
|
| 2026-04-02 19:19 | Udenfor Dækning |
35.56848 / 140.11625
North Pacific Ocean
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 271.3° |
|
| 2026-04-02 19:19 | Indenfor Dækning |
35.56848 / 140.11625
North Pacific Ocean
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 271.3° |
|
| 2026-04-02 06:15 | Udenfor Dækning |
35.48855 / 140.00956
North Pacific Ocean
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 32.2° |
|
| 2026-04-02 06:11 | Indenfor Dækning |
35.48297 / 140.01082
North Pacific Ocean
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 323.9° |