CELINA
General Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 12 h, 34 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 142.83 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.8 Knots |
| MAX Speed | 12 Knots |
| AVG Wind | 4.7 knots |
| MAX Wind | 12 knots |
| MIN Temp | 3.7°C / 38.66°F |
| MAX Temp | 6°C / 42.8°F |
| Draught | 4.2 m |
| Position Received | 1 h, 36 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 12.1 Knots |
| Course | 27° |
| Area | Baltic Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 h, 36 m ago |
Info
Information
The current position of CELINA is in Baltic Sea with coordinates 56.43163° / 19.35678° as reported on 2026-04-02 20:58 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12.1 Knots
The vessel CELINA (IMO: 9019200, MMSI: 304099000) is a General Cargo that was built in 2001 ( 25 years old ). It's sailing under the flag of [AG] Antigua Barbuda.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CELINA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CELINA as reported by AIS is 4.2 meters
Weather
| Temperature | 3.9°C / 39.02°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 213° SSW |
| Pressure | 1010.9 hPa |
| Humidity | 88 % |
| Cloud Coverage | 11 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-01 14:13 | 2026-04-02 12:01 | 21 h | |
| 2026-03-30 11:17 | 2026-03-30 11:33 | 16 m | |
| 2026-03-28 12:17 | 2026-03-30 10:21 | 1 d | |
| 2026-03-28 10:53 | 2026-03-28 11:13 | 20 m | |
| 2026-03-23 18:49 | 2026-03-24 12:34 | 17 h | |
| 2026-03-21 11:37 | 2026-03-21 11:57 | 20 m | |
| 2026-03-19 13:21 | 2026-03-21 10:45 | 1 d | |
| 2026-03-19 12:09 | 2026-03-19 12:33 | 23 m | |
| 2026-03-16 04:19 | 2026-03-17 01:21 | 21 h | |
| 2026-03-12 22:03 | 2026-03-13 12:01 | 13 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 11:33 | 2026-04-01 14:13 | 547.16 nm | |||
| 2026-03-30 10:21 | 2026-03-30 11:17 | 6.38 nm | |||
| 2026-03-28 11:13 | 2026-03-28 12:17 | 6.27 nm | |||
| 2026-03-24 12:34 | 2026-03-28 10:53 | 542.70 nm | |||
| 2026-03-21 11:57 | 2026-03-23 18:49 | 547.30 nm | |||
| 2026-03-21 10:45 | 2026-03-21 11:37 | 6.19 nm | |||
| 2026-03-19 12:33 | 2026-03-19 13:21 | 6.15 nm | |||
| 2026-03-17 01:21 | 2026-03-19 12:09 | 540.90 nm | |||
| 2026-03-13 12:01 | 2026-03-16 04:19 | 567.57 nm | |||
| 2026-03-10 19:57 | 2026-03-12 22:03 | 91.93 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 21:06 | Status Changed | Default Under way using engine |
56.45361 / 19.37671
RUVYB
|
Speed: 12.1 kn Course: 27° |
| 2026-04-02 20:58 | Change Sea Area | Latvian part of the Baltic Sea Polish part of the Baltic Sea |
56.43163 / 19.35678
Baltic Sea
|
Speed: 12.1 kn Course: 27° |
| 2026-04-02 20:58 | Status Changed | Under way using engine Default |
56.43163 / 19.35678
RUVYB
|
Speed: 12.1 kn Course: 27° |
| 2026-04-02 20:58 | OUT of Coverage |
56.43163 / 19.35678
Baltic Sea
|
Speed: 12.1 kn Course: 27° |
|
| 2026-04-02 20:57 | IN Coverage |
56.43163 / 19.35678
Baltic Sea
|
Speed: 12.1 kn Course: 27° |
|
| 2026-04-02 13:25 | Status Changed | Default Under way using engine |
55.01257 / 19.03825
RUVYB
|
Speed: 11.9 kn Course: 17° |
| 2026-04-02 13:18 | OUT of Coverage |
54.99035 / 19.02627
Baltic Sea
|
Speed: 11.9 kn Course: 17° |
|
| 2026-04-02 10:01 | PORT DEPARTURE |
|
54.41704 / 18.65585
RUVYB
|
Speed: 10.5 kn Course: 329° |
| 2026-04-02 09:24 | START Moving |
54.36217 / 18.66373
[PL] GDANSK
|
Speed: 3.2 kn Course: 23° |
|
| 2026-04-02 08:36 | Status Changed | Under way using engine Moored |
54.36892 / 18.66584
[PL] GDANSK
|
Speed: Course: 166° |