CAMARO
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 43 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 2.31 nm |
| AVG Speed | 8.5 Knots |
| MAX Speed | 9 Knots |
| Draught | 3 m |
| AVG Wind | 3.8 knots |
| MAX Wind | 4.2 knots |
| MIN Temp | 5.4°C / 41.72°F |
| MAX Temp | 9.6°C / 49.28°F |
| Position Received | 1 h, 55 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 h, 55 m ago |
Info
Information
The current position of CAMARO is in North Sea with coordinates 47.60579° / 7.59188° as reported on 2026-04-02 19:37 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of WEIL AM RHEIN.
The vessel CAMARO (MMSI: 244650847) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CAMARO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CAMARO as reported by AIS is 3 meters
Weather
| Temperature | 4.8°C / 40.64°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 228° SW |
| Pressure | 1017.7 hPa |
| Humidity | 77.3 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 18:18 | |||
| 2026-04-02 09:23 | 2026-04-02 17:35 | 8 h | |
| 2026-04-01 22:13 | 2026-04-02 07:51 | 9 h | |
| 2026-03-31 05:25 | 2026-03-31 08:24 | 2 h | |
| 2026-03-28 15:00 | 2026-03-28 16:41 | 1 h | |
| 2026-03-24 07:40 | 2026-03-27 01:47 | 2 d | |
| 2026-03-20 16:00 | 2026-03-20 18:15 | 2 h | |
| 2026-03-19 10:06 | 2026-03-20 14:20 | 1 d | |
| 2026-03-18 10:56 | |||
| 2026-03-14 05:19 | 2026-03-14 07:17 | 1 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 37 | ||
| 30 | ||
| 25 | ||
| 24 | ||
| 16 | ||
| 10 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 17:35 | 2026-04-02 18:18 | 2.31 nm | |||
| 2026-04-02 07:51 | 2026-04-02 09:23 | 3.00 nm | |||
| 2026-03-31 08:24 | 2026-04-01 22:13 | 95.34 nm | |||
| 2026-03-28 16:41 | 2026-03-31 05:25 | 204.45 nm | |||
| 2026-03-27 01:47 | 2026-03-28 15:00 | 146.28 nm | |||
| 2026-03-20 18:15 | 2026-03-24 07:40 | 441.71 nm | |||
| 2026-03-20 14:20 | 2026-03-20 16:00 | 4.49 nm | |||
| 2026-03-14 07:17 | 2026-03-19 10:06 | 362.31 nm | |||
| 2026-03-14 07:17 | 2026-03-18 10:56 | 355.41 nm | |||
| 2026-03-13 15:46 | 2026-03-14 05:19 | 83.82 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 19:37 | OUT of Coverage |
47.60579 / 7.59188
North Sea
[DE] WEIL AM RHEIN
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-02 19:36 | STOP Moving |
47.60578 / 7.59189
[DE] WEIL AM RHEIN
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-02 18:41 | Status Changed | Under way using engine Moored |
47.58632 / 7.59037
[DE] WEIL AM RHEIN
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-04-02 18:41 | START Moving |
47.58632 / 7.59037
[DE] WEIL AM RHEIN
|
Speed: 4.5 kn Course: 3.6° |
|
| 2026-04-02 18:24 | IN Coverage |
47.58308 / 7.58865
North Sea
[DE] WEIL AM RHEIN
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-02 16:18 | PORT ARRIVAL |
|
47.58308 / 7.58865
[DE] WEIL AM RHEIN
|
Speed: 8.3 kn Course: 297.1° |
| 2026-04-02 16:06 | OUT of Coverage |
47.55643 / 7.59642
North Sea
|
Speed: 8.3 kn Course: 297.1° |
|
| 2026-04-02 15:56 | Status Changed | Under way using engine Moored |
47.55863 / 7.62647
ANTWERPEN 5E HAVEND
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-02 15:56 | START Moving | --- |
47.55863 / 7.62647
ANTWERPEN 5E HAVEND
|
Speed: 4.7 kn Course: 271.7° |
| 2026-04-02 15:47 | Status Changed | Moored Under way using engine |
47.55884 / 7.63017
ANTWERPEN 5E HAVEND
|
Speed: Course: 511° |