ARRISCAR
General Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 9 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 22.46 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 35.7 Knots |
| MAX Speed | 35.7 Knots |
| AVG Wind | 9.1 knots |
| MAX Wind | 22 knots |
| MIN Temp | 8.8°C / 47.84°F |
| MAX Temp | 20.8°C / 69.44°F |
| Draught | 4.1 m |
| Position Received | 1 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | 0.1 Knots |
| Course | 222° |
| Area | Mediterranean Sea - Eastern Basin |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 m ago |
Info
Information
The current position of ARRISCAR is in Mediterranean Sea - Eastern Basin with coordinates 34.67309° / 33.06365° as reported on 2026-04-02 19:00 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots
The vessel ARRISCAR (IMO: 9195482, MMSI: 236339000) is a General Cargo that was built in 2006 ( 20 years old ). It's sailing under the flag of [GI] Gibraltar.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ARRISCAR is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ARRISCAR as reported by AIS is 4.1 meters
Weather
| Temperature | 12.6°C / 54.68°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 277° W |
| Pressure | 1011 hPa |
| Humidity | 84.1 % |
| Cloud Coverage | 1 % |
Featured Company
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 22:54 | Status Changed | At anchor Default |
34.67240 / 33.06148
LIMASSOL
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-03-28 22:52 | Status Changed | Default At anchor |
34.67166 / 33.06167
LIMASSOL
|
Speed: Course: 80° |
| 2026-03-28 22:42 | Status Changed | At anchor Default |
34.67244 / 33.06152
LIMASSOL
|
Speed: 0.2 kn Course: -1° |
| 2026-03-28 22:38 | Status Changed | Default At anchor |
34.67222 / 33.06151
LIMASSOL
|
Speed: 0.7 kn Course: 79° |
| 2026-03-28 22:30 | Status Changed | At anchor Default |
34.67239 / 33.06154
LIMASSOL
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-03-28 22:28 | Status Changed | Default At anchor |
34.67166 / 33.06167
LIMASSOL
|
Speed: 0.1 kn Course: 76° |
| 2026-03-28 22:18 | Status Changed | At anchor Default |
34.67228 / 33.06150
LIMASSOL
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
| 2026-03-28 22:12 | Status Changed | Default At anchor |
34.67216 / 33.06155
LIMASSOL
|
Speed: Course: 76° |
| 2026-03-28 17:54 | STOP Moving | --- |
34.67316 / 33.06275
LIMASSOL
|
Speed: 0.1 kn Course: 133° |
| 2026-03-28 17:53 | START Moving | --- |
34.67058 / 33.06291
LIMASSOL
|
Speed: 19.4 kn Course: 122.7° |