AMANTIS
Not available
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 29.68 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.9 Knots |
| MAX Speed | 10.6 Knots |
| AVG Wind | 10 knots |
| MAX Wind | 14 knots |
| MIN Temp | 1.6°C / 34.88°F |
| MAX Temp | 12.2°C / 53.96°F |
| Draught | 3 m |
| Position Received | 19 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 19 m ago |
Info
Information
The current position of AMANTIS is in North Sea with coordinates 51.05113° / 5.80134° as reported on 2026-04-02 14:23 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel AMANTIS (MMSI: 244790898) is a Not available It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AMANTIS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AMANTIS as reported by AIS is 3 meters
Weather
| Temperature | 10°C / 50°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 312° NW |
| Pressure | 1016.1 hPa |
| Humidity | 81.3 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-27 00:37 | 2026-03-30 08:21 | 3 d | |
| 2026-03-23 20:33 | 2026-03-25 10:13 | 1 d | |
| 2026-03-12 22:53 | 2026-03-16 10:05 | 3 d | |
| 2026-03-10 15:33 | 2026-03-11 13:09 | 21 h | |
| 2026-03-09 19:22 | 2026-03-10 09:25 | 14 h | |
| 2026-03-04 15:43 | 2026-03-04 15:47 | 4 m | |
| 2026-03-03 20:35 | 2026-03-04 11:02 | 14 h | |
| 2026-03-02 12:32 | |||
| 2026-02-21 10:40 | 2026-02-23 10:18 | 1 d | |
| 2026-02-18 22:30 | 2026-02-19 10:26 | 11 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-25 10:13 | 2026-03-27 00:37 | 59.63 nm | |||
| 2026-03-16 10:05 | 2026-03-23 20:33 | 60.60 nm | |||
| 2026-03-11 13:09 | 2026-03-12 22:53 | 37.60 nm | |||
| 2026-03-10 09:25 | 2026-03-10 15:33 | 0.15 nm | |||
| 2026-03-04 15:47 | 2026-03-09 19:22 | 70.27 nm | |||
| 2026-03-04 11:02 | 2026-03-04 15:43 | 19.23 nm | |||
| 2026-03-02 12:32 | 2026-03-03 20:35 | 56.60 nm | |||
| 2026-02-19 10:26 | 2026-02-21 10:40 | 53.01 nm | |||
| 2026-02-17 12:25 | 2026-02-18 22:30 | 18.22 nm | |||
| 2026-02-09 13:20 | 2026-02-17 12:07 | 35.56 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 14:30 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.05111 / 5.80136
MAASBRACHT
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-02 14:23 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.05113 / 5.80134
MAASBRACHT
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-02 14:22 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.05116 / 5.80135
MAASBRACHT
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-02 14:12 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.05113 / 5.80135
MAASBRACHT
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-02 13:46 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.05118 / 5.80131
MAASBRACHT
|
Speed: 0.6 kn Course: 511° |
| 2026-04-02 12:57 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.04877 / 5.80223
MAASBRACHT
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-02 12:49 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.04879 / 5.80225
MAASBRACHT
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-02 12:28 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.04879 / 5.80225
MAASBRACHT
|
Speed: 1.3 kn Course: -1° |
| 2026-04-02 12:26 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.04841 / 5.80179
MAASBRACHT
|
Speed: 1.8 kn Course: 511° |
| 2026-03-30 11:40 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.04352 / 5.79767
MAASBRACHT
|
Speed: Course: -1° |