STRIL SERVER
Offshore Supply Ship
Current Trip
| Time Travelled | 8 h, 31 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 14.76 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.8 Knop |
| MAX Speed | 9.8 Knop |
| AVG Wind | 14.7 knots |
| MAX Wind | 18.5 knots |
| MIN Temp | 4.3°C / 39.74°F |
| MAX Temp | 4.8°C / 40.64°F |
| Djupgående | 4.7 m |
| Position mottagen | Nu |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Restricted manoeuverability |
| Fart | |
| Kurs | 174° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | Nu |
Info
Information
The current position of STRIL SERVER is in North Sea with coordinates 59.16710° / 5.33975° as reported on 2026-04-03 01:53 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knop
The vessel STRIL SERVER (IMO: 9665047, MMSI: 258873000) is a Offshore Supply Ship It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of STRIL SERVER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of STRIL SERVER as reported by AIS is 4.7 meters
Weather
| Temperature | 4.4°C / 39.92°F |
|---|---|
| Wind Speed | 4 knots |
| Direction | 237° WSW |
| Pressure | 1009.8 hPa |
| Humidity | 63.6 % |
| Cloud Coverage | 16 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 23:16 | 2026-04-02 19:22 | 2 d | |
| 2026-03-30 20:22 | 2026-03-30 22:55 | 2 h | |
| 2026-03-19 06:19 | 2026-03-30 15:45 | 11 d | |
| 2026-03-09 02:46 | 2026-03-13 08:09 | 4 d | |
| 2026-02-28 19:22 | 2026-03-04 19:48 | 4 d | |
| 2026-02-28 16:07 | 2026-02-28 16:29 | 22 m | |
| 2026-02-28 04:31 | 2026-02-28 07:44 | 3 h | |
| 2026-02-20 01:44 | 2026-02-21 01:44 | 1 d | |
| 2026-02-13 15:30 | 2026-02-17 22:58 | 4 d | |
| 2026-02-07 17:15 | 2026-02-13 10:57 | 5 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 22:55 | 2026-03-30 23:16 | 2.86 nm | |||
| 2026-03-30 15:45 | 2026-03-30 20:22 | 8.19 nm | |||
| 2026-03-13 08:09 | 2026-03-19 06:19 | 193.99 nm | |||
| 2026-03-04 19:48 | 2026-03-09 02:46 | 362.95 nm | |||
| 2026-02-28 16:29 | 2026-02-28 19:22 | 5.09 nm | |||
| 2026-02-28 07:44 | 2026-02-28 16:07 | 40.86 nm | |||
| 2026-02-21 01:44 | 2026-02-28 04:31 | 461.53 nm | |||
| 2026-02-17 22:58 | 2026-02-20 01:44 | 43.92 nm | |||
| 2026-02-13 10:57 | 2026-02-13 15:30 | 19.73 nm | |||
| 2026-02-04 22:14 | 2026-02-07 17:15 | 180.51 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 19:36 | Destination ändrad | KEEP CLEAR KJOTTKAKE |
59.16756 / 5.34647
KEEP CLEAR
|
Fart: Kurs: 335° |
| 2026-04-02 19:30 | ETA ändrat | 2026/04/02 20:00 2026/03/05 15:00 |
59.16755 / 5.34647
KJOTTKAKE
|
Fart: Kurs: 335° |
| 2026-04-02 19:30 | Djupgående ändrat | 4.7 4.6 |
59.16755 / 5.34647
KJOTTKAKE
|
Fart: Kurs: 335° |
| 2026-04-02 19:10 | STOPPAR förflyttning | --- |
59.16755 / 5.34649
KJOTTKAKE
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 344° |
| 2026-04-02 18:59 | Status ändrad | Restricted manoeuverability Under way using engine |
59.17181 / 5.34501
KJOTTKAKE
|
Fart: 2.5 kn Kurs: 50° |
| 2026-04-02 17:22 | AVGÅTT HAMN |
|
59.40355 / 5.26311
KJOTTKAKE
|
Fart: 7.6 kn Kurs: 141° |
| 2026-04-02 17:14 | STARTAR förflyttning |
59.41804 / 5.24957
[NO] HAUGESUND
|
Fart: 3.2 kn Kurs: 143° |
|
| 2026-04-02 17:01 | Status ändrad | Under way using engine Moored |
59.42164 / 5.25313
[NO] HAUGESUND
|
Fart: Kurs: 68° |
| 2026-03-30 21:31 | STOPPAR förflyttning |
59.42162 / 5.25311
[NO] HAUGESUND
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 68° |
|
| 2026-03-30 21:16 | ANLÄNDER HAMN |
|
59.42278 / 5.24467
[NO] HAUGESUND
|
Fart: 5.8 kn Kurs: 154.6° |