SOMTRANS V
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 13 h, 51 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 90.67 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.8 Knop |
| MAX Speed | 9.4 Knop |
| AVG Wind | 8.3 knots |
| MAX Wind | 12 knots |
| MIN Temp | 4°C / 39.2°F |
| MAX Temp | 16.5°C / 61.7°F |
| Djupgående | 1.6 m |
| Position mottagen | 46 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 6 Knop |
| Kurs | 84.4° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 46 m sen |
Info
Information
The current position of SOMTRANS V is in North Sea with coordinates 51.75425° / 6.37813° as reported on 2026-04-23 02:47 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6 Knop
The vessel SOMTRANS V (MMSI: 205238190) is a Tanker It's sailing under the flag of [BE] Belgium.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SOMTRANS V is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of SOMTRANS V as reported by AIS is 1.6 meters
Weather
| Temperature | 4.2°C / 39.56°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 28° NNE |
| Pressure | 1029.1 hPa |
| Humidity | 77 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-21 10:46 | 2026-04-22 13:43 | 1 d | |
| 2026-04-17 13:43 | 2026-04-20 16:48 | 3 d | |
| 2026-04-16 20:39 | 2026-04-17 12:04 | 15 h | |
| 2026-04-15 18:37 | 2026-04-15 19:08 | 31 m | |
| 2026-04-15 00:17 | 2026-04-15 16:07 | 15 h | |
| 2026-04-06 11:30 | 2026-04-14 23:09 | 8 d | |
| 2026-03-24 16:12 | 2026-03-25 05:13 | 13 h | |
| 2026-03-24 05:37 | 2026-03-24 14:53 | 9 h | |
| 2026-03-23 10:40 | 2026-03-23 17:43 | 7 h | |
| 2026-03-20 04:58 | 2026-03-22 15:44 | 2 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 18:48 | 2026-04-21 12:46 | 181.24 nm | |||
| 2026-04-17 14:04 | 2026-04-17 15:43 | 7.72 nm | |||
| 2026-04-15 21:08 | 2026-04-16 22:39 | 149.74 nm | |||
| 2026-04-15 18:07 | 2026-04-15 20:37 | 17.93 nm | |||
| 2026-04-15 01:09 | 2026-04-15 02:17 | 6.80 nm | |||
| 2026-03-25 06:13 | 2026-04-06 13:30 | 189.28 nm | |||
| 2026-03-24 15:53 | 2026-03-24 17:12 | 12.78 nm | |||
| 2026-03-23 18:43 | 2026-03-24 06:37 | 57.83 nm | |||
| 2026-03-22 16:44 | 2026-03-23 11:40 | 117.90 nm | |||
| 2026-03-19 12:25 | 2026-03-20 05:58 | 178.45 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-23 02:54 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.75516 / 6.39669
BOTLEK
|
Fart: 6 kn Kurs: 84.4° |
| 2026-04-23 02:45 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.75391 / 6.37261
BOTLEK
|
Fart: 6 kn Kurs: 165° |
| 2026-04-23 02:16 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.78400 / 6.32240
BOTLEK
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 139.4° |
| 2026-04-22 19:34 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.82760 / 5.38472
BOTLEK
|
Fart: 6.8 kn Kurs: 28° |
| 2026-04-22 19:32 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.82452 / 5.38164
BOTLEK
|
Fart: 7 kn Kurs: 36.4° |
| 2026-04-22 16:32 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.81751 / 4.86057
BOTLEK
|
Fart: 7.5 kn Kurs: 96° |
| 2026-04-22 16:28 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.81827 / 4.84842
BOTLEK
|
Fart: 7.8 kn Kurs: 90.3° |
| 2026-04-22 16:25 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.81879 / 4.83657
BOTLEK
|
Fart: 7.8 kn Kurs: 90° |
| 2026-04-22 16:24 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.81878 / 4.83244
BOTLEK
|
Fart: 7.6 kn Kurs: 84.5° |
| 2026-04-22 13:43 | AVGÅTT HAMN |
|
51.86816 / 4.33248
BOTLEK
|
Fart: 8 kn Kurs: 156.1° |