SIGMA
Sailing
Current Trip
SIGMA is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | 14 h, 15 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 32.61 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.1 Knop |
| MAX Speed | 5.7 Knop |
| AVG Wind | 8.1 knots |
| MAX Wind | 11 knots |
| MIN Temp | 5.4°C / 41.72°F |
| MAX Temp | 8.6°C / 47.48°F |
| Djupgående | --- |
| Position mottagen | 7 h, 5 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | 4.6 Knop |
| Kurs | 250.5° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 7 h, 5 m sen |
Info
info
Information
The current position of SIGMA is in North Sea with coordinates 53.87461° / 9.08360° as reported on 2026-04-02 14:10 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 4.6 Knop
The vessel SIGMA (MMSI: 219035149) is a Sailing It's sailing under the flag of [DK] Denmark.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SIGMA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 7.7°C / 45.86°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 290° WNW |
| Pressure | 1013.6 hPa |
| Humidity | 90.6 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-01 17:24 | 2026-04-02 07:00 | 13 h | |
| 2026-04-01 10:14 | 2026-04-01 11:22 | 1 h | |
| 2026-03-31 02:49 | 2026-04-01 09:28 | 1 d | |
| 2026-03-28 11:01 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 13:22 | 2026-04-01 19:24 | 22.53 nm | |||
| 2026-04-01 11:28 | 2026-04-01 12:14 | 2.98 nm | |||
| 2026-03-28 12:01 | 2026-03-31 04:49 | 113.19 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 14:10 | UTANFÖR täckningsområde |
53.87461 / 9.08360
North Sea
|
Fart: 4.6 kn Kurs: 250.5° |
|
| 2026-04-02 13:38 | STARTAR förflyttning | --- |
53.88819 / 9.14181
|
Fart: 5.3 kn Kurs: 226.7° |
| 2026-04-02 13:18 | Byter havsområde | German part of the North Sea German part of the Baltic Sea |
53.89248 / 9.14829
North Sea
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-04-02 12:56 | STOPPAR förflyttning | --- |
53.89456 / 9.15216
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 511° |
| 2026-04-02 12:41 | I täckningsområde |
53.90074 / 9.15900
Baltic Sea
|
Fart: 3.7 kn Kurs: 218° |
|
| 2026-04-02 08:36 | UTANFÖR täckningsområde |
54.18460 / 9.49369
Baltic Sea
|
Fart: 5.8 kn Kurs: 248.2° |
|
| 2026-04-02 07:00 | AVGÅTT HAMN |
|
54.28720 / 9.64923
|
Fart: 5.5 kn Kurs: 243.1° |
| 2026-04-02 06:36 | I täckningsområde |
54.30012 / 9.70453
Baltic Sea
[DE] RENDSBURG
|
Fart: 5.4 kn Kurs: 215.9° |
|
| 2026-04-02 02:13 | UTANFÖR täckningsområde |
54.30654 / 9.66865
Baltic Sea
[DE] RENDSBURG
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-02 02:06 | I täckningsområde |
54.30653 / 9.66864
Baltic Sea
[DE] RENDSBURG
|
Fart: Kurs: 511° |