NOVA
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 2 h, 29 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 9.98 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.3 Knop |
| MAX Speed | 10 Knop |
| AVG Wind | 5.3 knots |
| MAX Wind | 6.7 knots |
| MIN Temp | 2.4°C / 36.32°F |
| MAX Temp | 4.3°C / 39.74°F |
| Djupgående | 0 m |
| Position mottagen | 4 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | |
| Kurs | --- |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 4 m sen |
Info
info
Information
The current position of NOVA is in North Sea with coordinates 50.79403° / 5.69088° as reported on 2026-04-03 07:45 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knop
The vessel NOVA (MMSI: 244180620) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of NOVA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 3.8°C / 38.84°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 203° SSW |
| Pressure | 1018.6 hPa |
| Humidity | 82.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 21:13 | 2026-04-03 07:21 | 10 h | |
| 2026-04-02 20:33 | 2026-04-02 20:53 | 19 m | |
| 2026-04-02 11:20 | 2026-04-02 13:20 | 1 h | |
| 2026-04-02 07:38 | 2026-04-02 09:09 | 1 h | |
| 2026-04-01 17:45 | 2026-04-02 06:11 | 12 h | |
| 2026-04-01 14:55 | 2026-04-01 16:39 | 1 h | |
| 2026-03-27 09:20 | 2026-03-28 08:25 | 23 h | |
| 2026-03-25 19:30 | 2026-03-25 19:40 | 9 m | |
| 2026-03-25 16:06 | 2026-03-25 17:56 | 1 h | |
| 2026-03-25 08:52 | 2026-03-25 12:13 | 3 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 26 | ||
| 23 | ||
| 16 | ||
| 12 | ||
| 8 | ||
| 7 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 20:53 | 2026-04-02 21:13 | 1.78 nm | |||
| 2026-04-02 13:20 | 2026-04-02 20:33 | 44.10 nm | |||
| 2026-04-02 09:09 | 2026-04-02 11:20 | 18.19 nm | |||
| 2026-04-02 06:11 | 2026-04-02 07:38 | 10.04 nm | |||
| 2026-04-01 16:39 | 2026-04-01 17:45 | 9.80 nm | |||
| 2026-03-28 08:25 | 2026-04-01 14:55 | 91.89 nm | |||
| 2026-03-25 19:40 | 2026-03-27 09:20 | 42.54 nm | |||
| 2026-03-25 17:56 | 2026-03-25 19:30 | 8.50 nm | |||
| 2026-03-25 12:13 | 2026-03-25 16:06 | 32.71 nm | |||
| 2026-03-24 08:33 | 2026-03-25 08:52 | 52.60 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 07:31 | Destination ändrad | STEIN VYNOVA TESSENDERLO |
50.79404 / 5.69091
STEIN
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-04-03 07:26 | STOPPAR förflyttning | --- |
50.79400 / 5.69089
VYNOVA TESSENDERLO
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 511° |
| 2026-04-03 07:25 | ETA ändrat | 2026/04/03 04:26 2026/03/07 03:26 |
50.79296 / 5.69087
VYNOVA TESSENDERLO
|
Fart: 3.6 kn Kurs: 358.8° |
| 2026-04-03 07:24 | STARTAR förflyttning | --- |
50.79239 / 5.69090
VYNOVA TESSENDERLO
|
Fart: 4.7 kn Kurs: 355.9° |
| 2026-04-03 07:23 | Status ändrad | Under way using engine Default |
50.79072 / 5.69107
VYNOVA TESSENDERLO
|
Fart: 0.1 kn Kurs: -1° |
| 2026-04-03 06:49 | Status ändrad | Default Under way using engine |
50.79016 / 5.69127
VYNOVA TESSENDERLO
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |
| 2026-04-03 06:39 | STOPPAR förflyttning | --- |
50.79018 / 5.69122
VYNOVA TESSENDERLO
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 511° |
| 2026-04-03 06:33 | Status ändrad | Under way using engine Default |
50.79566 / 5.68645
VYNOVA TESSENDERLO
|
Fart: 7.8 kn Kurs: 147° |
| 2026-04-03 06:24 | I täckningsområde |
50.79057 / 5.68833
North Sea
|
Fart: 5.7 kn Kurs: 177° |
|
| 2026-04-03 05:21 | AVGÅTT HAMN |
|
50.90197 / 5.56358
VYNOVA TESSENDERLO
|
Fart: 6.8 kn Kurs: -1° |