IRIS
Not available
Current Trip
| Time Travelled | 17 h, 43 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 17.24 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.9 Knop |
| MAX Speed | 6.3 Knop |
| AVG Wind | 4.4 knots |
| MAX Wind | 7.2 knots |
| MIN Temp | 9.2°C / 48.56°F |
| MAX Temp | 12.6°C / 54.68°F |
| Djupgående | 1.2 m |
| Position mottagen | 10 h, 59 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Fart | |
| Kurs | --- |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 10 h, 59 m sen |
Info
Information
The current position of IRIS is in North Sea with coordinates 48.98423° / 2.06426° as reported on 2026-04-02 14:16 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knop
The vessel IRIS (MMSI: 244087206) is a Not available It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of IRIS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of IRIS as reported by AIS is 1.2 meters
Weather
| Temperature | 12.4°C / 54.32°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 346° NNW |
| Pressure | 1018.7 hPa |
| Humidity | 66.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 14:16 | UTANFÖR täckningsområde |
48.98423 / 2.06426
North Sea
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-02 14:16 | I täckningsområde |
48.98423 / 2.06426
North Sea
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-02 10:20 | UTANFÖR täckningsområde |
48.90057 / 2.11005
North Sea
|
Fart: 5.8 kn Kurs: 33.6° |
|
| 2026-04-02 10:20 | I täckningsområde |
48.90057 / 2.11005
North Sea
|
Fart: 5.8 kn Kurs: 33.6° |
|
| 2026-04-02 09:18 | UTANFÖR täckningsområde |
48.89491 / 2.16547
North Sea
|
Fart: 0.5 kn Kurs: 209.8° |
|
| 2026-04-02 07:33 | AVGÅTT HAMN |
|
48.91463 / 2.31602
ROESELARE
|
Fart: 4.9 kn Kurs: 51.6° |
| 2026-04-02 07:23 | STARTAR förflyttning |
48.90783 / 2.29615
[FR] CLICHY
|
Fart: 4.9 kn Kurs: 51.6° |
|
| 2026-04-02 07:08 | I täckningsområde |
48.90440 / 2.29089
North Sea
[FR] CLICHY
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-01 07:41 | UTANFÖR täckningsområde |
48.90447 / 2.29097
North Sea
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 230.1° |
|
| 2026-04-01 07:32 | I täckningsområde |
48.90688 / 2.29495
North Sea
|
Fart: 3.5 kn Kurs: 227° |