IRIS
Not available
Current Trip
| Time Travelled | 19 h, 55 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 17.24 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.9 Knots |
| MAX Speed | 6.3 Knots |
| AVG Wind | 4.4 knots |
| MAX Wind | 7.2 knots |
| MIN Temp | 9.2°C / 48.56°F |
| MAX Temp | 12.6°C / 54.68°F |
| Dybgang | 1.2 m |
| Position Modtaget | 13 h, 11 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Fart | |
| Kurs | --- |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 13 h, 11 m siden |
Info
Information
The current position of IRIS is in North Sea with coordinates 48.98423° / 2.06426° as reported on 2026-04-02 14:16 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel IRIS (MMSI: 244087206) is a Not available It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of IRIS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of IRIS as reported by AIS is 1.2 meters
Weather
| Temperature | 12.4°C / 54.32°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 346° NNW |
| Pressure | 1018.7 hPa |
| Humidity | 66.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 14:16 | Udenfor Dækning |
48.98423 / 2.06426
North Sea
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-02 14:16 | Indenfor Dækning |
48.98423 / 2.06426
North Sea
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-02 10:20 | Udenfor Dækning |
48.90057 / 2.11005
North Sea
|
Fart: 5.8 kn Kurs: 33.6° |
|
| 2026-04-02 10:20 | Indenfor Dækning |
48.90057 / 2.11005
North Sea
|
Fart: 5.8 kn Kurs: 33.6° |
|
| 2026-04-02 09:18 | Udenfor Dækning |
48.89491 / 2.16547
North Sea
|
Fart: 0.5 kn Kurs: 209.8° |
|
| 2026-04-02 07:33 | Afsejlet fra sidste havn |
|
48.91463 / 2.31602
ROESELARE
|
Fart: 4.9 kn Kurs: 51.6° |
| 2026-04-02 07:23 | START Sejllads |
48.90783 / 2.29615
[FR] CLICHY
|
Fart: 4.9 kn Kurs: 51.6° |
|
| 2026-04-02 07:08 | Indenfor Dækning |
48.90440 / 2.29089
North Sea
[FR] CLICHY
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-01 07:41 | Udenfor Dækning |
48.90447 / 2.29097
North Sea
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 230.1° |
|
| 2026-04-01 07:32 | Indenfor Dækning |
48.90688 / 2.29495
North Sea
|
Fart: 3.5 kn Kurs: 227° |