SHELL HAWK
Fishing
Current Trip
| Time Travelled | 9 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 33.39 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 8.5 Узлы |
| MAX Speed | 10.8 Узлы |
| AVG Wind | 8.2 knots |
| MAX Wind | 11 knots |
| MIN Temp | -1.7°C / 28.94°F |
| MAX Temp | 3.7°C / 38.66°F |
| Осадка | --- |
| Позиция Получена | 9 d тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Default |
| Скорость | 7.1 Узлы |
| Курс | 231.5° |
| Район | The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 9 d тому назад |
Info
Information
The current position of SHELL HAWK is in The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia with coordinates 53.89027° / -130.95819° as reported on 2026-03-24 19:36 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 7.1 Узлы
The vessel SHELL HAWK (MMSI: 316048134) is a Fishing It's sailing under the flag of [CA] Canada.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SHELL HAWK is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 3.6°C / 38.48°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 35° NE |
| Pressure | 1003 hPa |
| Humidity | 55 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-24 08:45 | |||
| 2026-02-25 10:21 | 2026-03-09 18:15 | 12 d | |
| 2026-02-25 01:21 | 2026-02-25 09:57 | 8 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 12 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-25 09:57 | 2026-02-25 10:21 | 2.08 морская миля | |||
| 2026-02-25 09:57 | 2026-02-25 01:21 | 2.08 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-24 19:36 | Вне покрытия |
53.89027 / -130.95819
The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia
|
Скорость: 7.1 kn Курс: 231.5° |
|
| 2026-03-24 15:45 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
54.27197 / -130.36407
|
Скорость: 8.9 kn Курс: 185.2° |
| 2026-03-24 15:36 | Начало движения |
54.29366 / -130.35840
[CA] PRINCE RUPERT
|
Скорость: 7.9 kn Курс: 217.2° |
|
| 2026-03-24 15:28 | В покрытии |
54.29401 / -130.35507
The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia
[CA] PRINCE RUPERT
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 511° |